Witamy na naszej stronie!

Festiwal Szekspirowski jest pod NOWYM adresem:


www.festiwalszekspirowski.pl

"Rzymianie, Goci i Gdańszczanie - teatralne poszukiwania europejskiej tożsamości"


Jest to projekt publiczny będący próbą odpowiedzi na pytanie o przemoc w ustroju demokratycznym i obecnie funkcjonującym związku krajów Unii Europejskiej. Jest on ściśle powiązany z konferencją „Języki władzy/Języki sztuki, The Languages of Power/The Languages of Theatre and Art., 1-4 sierpnia 2013”, która odbyła się w ramach 17 Festiwalu Szekspirowskiego. Inspiracją do stworzenia tej inicjatywy był spektakl „Anatomia Tytusa - Fall of Rome” (na podstawie sztuki Heinera Műllera) Teatru Starego w Krakowie w reż. Wojtka Klemma. Sztuka Klemma odpowiada na trudne i ważne pytania: kim są Rzymianie i Goci z tekstu Műllera, kto kogo kolonizuje, którędy przebiega linia demarkacyjna współczesnej Europy.
Zaplanowane przez nas wydarzenia (prezentacja spektaklu i konferencja) to nie tylko próba przyjrzenia się Europie w okresie po upadku jednego z najkrwawszych totalitaryzmów na świecie - Nicolae Ceauşescu, ale również rozpoznawanie procesów zachodzących we współczesnych nurtach sztuki i teatru. Dyskutanci otwartych paneli dyskusyjnych – umożliwiających zabranie głosu każdemu, kto zechce wyrazić swoją opinię, bądź podjąć polemikę z panelistami – to nie tylko przedstawiciele licznych dziedzin humanistyki takich jak: teatrologia, antropologia kultury, filozofia, epistemologia, politologia, filmoznawstwo, krytyka sztuki, dziennikarstwo czy filozofia idei, ale również obywatele różnych krajów władający odmiennymi językami.
belka web duży.jpg
Gdański Teatr Szekspirowski jest pod adresem:


www.teatrszekspirowski.pl

Regionalna Akademia Teatru


regionalia logos 1_web.jpg Kontynuując tradycję Szekspirowskich Regionaliów, postanowiliśmy zawitać w region Województwa Pomorskiego ze spektaklem wystawianym podczas XVII Festiwalu Szekspirowskiego - w tym roku zagościł u nas „Ryszard po Ryszardzie” Teatru w Koszyku z Lwowa. Był to dwujęzyczny monodram Lidii Danylczuk, w reżyserii Ireny Wolickiej, opowiadający historię Ryszarda III począwszy od momentu, w którym ze swoim bohaterem rozstaje się Szekspir. Widz sam mógł zdecydować, kiedy i w jakich okolicznościach toczy się jego akcja: może to ostatnia noc tyrana przed rozstrzygającą bitwą, a może miejsce odbywania wiekuistej kary. Niespełna godzinny spektakl, wystawiany nieodpłatnie w ramach projektu „Regionalna Akademia Teatru”, finansowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego, mogliśmy oglądać w czterech miejscowościach: 1.08 w Pruszczu Gdańskim, 2.08 w Wejherowie, 3.08 w Tczewie, oraz 4.08 na Helu.
Pokaż artykułKonferencja "Języki władzy/ Języki sztuki"


konferencja.jpg
17 Festiwal Szekspirowski


Zakończyła się 17 edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Impreza trwała od 1-6 sierpnia. Spektakle prezentowane były w Gdańsku, a także w Sopocie i Gdyni. Na Festiwalu gościliśmy twórców z Gruzji, Chorwacji, Niemiec i Rumuni. Festiwal polecają Dyrektorzy Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.Wiecej informacji na stronie internetowej: Festiwalszekpirowski.pl

Gazeta Szekspirowska - Shakespeare Daily
Serdecznie zapraszamy do lektury tegorecznej gazety festiwalowej Shakespeare Daily.
Shakespeare daily web mały.jpg


Galeria zdjęć z 17 Festiwalu Szekspirowskiego
Galeria zdjęć
Wystawa - Fabryka talentów na Dolnym Mieście


plakatA4.jpg Już 19 października odbędzie się wernisaż wystawy - Fabryka talentów na Dolnym Mieście. Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Gdańsk, na który składa się bogaty program warsztatów, angażujących młodych mieszkańców Dolnego Miasta. Wystawę będzie można zobaczyć do 31 października w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40 w Gdańsku).

.
XVI Festiwal Szekspirowski za nami (27 lipca - 5 sierpnia 2012 r.)


16 edycja Festiwalu Szekspirowskiego miała miejsce w dniach 27 lipca - 5 sierpnia 2012, w programie znalazły się spektakle z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Macedonii, Polski a także Rosji.
Lir. Komedia, Teatr Prijut Komedianta.JPG
Lear. Komedia, Teatr Prijut Komedianta , Rosja  
hamlet07_thalia_photo-Arno Declair.jpg
Hamlet, Thalia Theater, Niemcy  Pokaż artykułOdbyła się "Letnia Akademia Szekspirowska". Czyli o tym, jakie działania EDU towarzyszyły XVI Festiwalowi Szekspirowskiemu! (27 lipca - 5 sierpnia 2012 r.)


Jasiu.jpg


Jak co roku, festiwalowi towarzyszył szereg propozycji edukacyjnych: były spotkania z artystami, wykłady, międzynarodowe seminarium dla nauczycieli, warsztaty (teatralne, artystyczne, aktorskie i relaksacyjne) oraz pokazy powarsztatowe. Z roku na rok dzieje się u nas coraz więcej. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tegorocznych wydarzeń i zachęcamy do śledzenia naszych dalszych działań!Pokaż artykułWarsztaty na Festiwalu Szekspirowskim! (27 lipca - 5 sierpnia 2012 r.)


warsztaty.jpgZapraszamy na warsztaty: artystyczne, aktorskie, relaksacyjne i wiele innych!

Wszystkie informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ!
Odkrywanie teatralnych przestrzeni (1 maja - 31 grudnia 2012 r.)


CULTURE_PL.jpg
Działanie realizowane w ramach projektu „Discovering Theatrelands”.
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Projekt odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.


Gdańsk ponownie został areną działań europejskich artystów teatralnych. Ponad 300 twórców z sześciu krajów, liczne seminaria i warsztaty, kierowane także do młodzieży z małych miejscowości – tak właśnie działania w ramach „Discovering Theatrelands”, nowa inicjatywa Fundacji Theatrum Gedanense oraz jej partnerów z Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.


Pokaż artykułMIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI "Letnia Akademia Szekspirowska" (30 lipca - 3 sierpnia 2012 r.)


Gian.JPG

30 lipca – 3 sierpnia 2012, Gdańsk

MAMY JUŻ KOMPLET UCZESTNIKÓW!
Informacje:
Anna Ratkiewicz-Syrek
e-mail: akademia@ftg.pl
tel. (0 58) 6830821, kom. 698034820Seminarium to część unijnego projektu Fundacji Theatrum Gedanense pod nazwą „Discovering Theatrelands”. Składa się z trzech anglojęzycznych warsztatów teatralnych skierowanych do 15 nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu woj. pomorskiego. Dodatkowo, zaplanowano 2 wykłady towarzyszące, pogłębiające znajomość sztuki Szekspira „Hamlet”. Organizator zapewnia tłumacza podczas warsztatów, komplet materiałów oraz wyżywienie. Opłata za udział w seminarium: 100 zł od osoby.

Sylwetki prowadzących - oraz program seminarium w zakładce więcej


Pokaż artykułSą już filmy z międzynarodowego seminarium dla nauczycieli organizowanego w ramach projektu "Teatr i Edukacja" 2011! (16 kwietnia - 19 listopada 2011 r.)


Projekt się zakończył, ale (jak to mówią), wspomnienia pozostały! Dziś dajemy wszystkim uczestnikom szansę przypomnienia sobie, jak wyglądały 4 dni pracy z naszymi zagranicznymi ekspertami. Ci zaś, którzy chcieliby wziąć udział w naszych kolejnych projektach, mają niepowtarzalną okazję zobaczyć na własne oczy efekty naszych działań!


Pokaż artykułZakończył się projekt "Teatr i Edukacja"! Projekt trwał od 16 kwietnia do 19 listopada 2011 roku. Zachęcamy do zapoznania się z wydaną z tej okazji broszurą!


broszura.JPG


Po wielu miesiącach pracy ze specjalistami z dziedziny teatru i dramy zakończyliśmy najnowszą edycję projektu "Teatr i Edukacja". Z tej okazji wydaliśmy broszurę podsumowującą naszą tegoroczną działalność, a w szczególności sierpniowe międzynarodowe seminarium. To właśnie wtedy zajęcia poprowadzili nasi eksperci z Londynu (prof. Gian Carlo Rossi), Deraware, USA (prof. Jay L. Halio) oraz z Oslo (Bernhard Ramstad).


Broszurę można pobrać TUTAJ.Jednocześnie dziękujemy wszystkim nauczycielom za udział w projekcie! Gratulujemy ukończenia cyklu szkoleń i życzymy sukcesów w pracy z młodzieżą!
Relacja z finału projektu "Teatr i Edukacja 2011" - szkolenia podsumowującego zorganizowanego w Klubie 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Gdyni-Oksywiu w dniach 5-6 grudnia 2011


MAŁA1.JPG Fundacja Theatrum Gedanense prowadzi bogatą i kompleksową działalność edukacyjną, jednym z flagowych projektów teatru jest przedsięwzięcie „Teatr i edukacja” kierowane do nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego. Tegoroczna edycja projektu rozpoczęła się w kwietniu a jej finałem było szkolenie podsumowujące, które odbyło się w Klubie 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Gdyni-Oksywiu w dniach 5-6 grudnia 2011 w godzinach 12.00-15.00.

W tym roku udział w projekcie wzięło 15 nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego. Podczas cyklu szkoleń z zakresu edukacji teatralnej mieli okazję pracować z naszymi specjalistami. Byli to (w kolejności chronologicznej): Anna Zalewska-Uberman (Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia), Urszula Kowalska, dr Joanna Puzyna-Chojka (Uniwersytet Gdański), prof. UG dr hab. Wojciech Owczarski, Florian Staniewski (Teatr Wybrzeże, Gdańsk), Marzena Wojciechowska-Orszulak, prof. Jay L. Halio (Uniwersytet w Delaware, USA), Bernhard Ramstad (Det Norske Teatret, Norwegia), prof. Gian Carlo Rossi oraz Tanya Roberts (London Metropolitan University, UK), dr Monika Żółkoś (UG), prof. dr hab. Jan Ciechowicz (UG), dr Małgorzata Jarmułowicz (UG), prof. Andrzej Markowicz oraz adiunkt Grażyna Kilarska (Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk), prof. UKM dr hab. Piotr Sutt, dr Olga Kubińska (UG), prof. dr hab. Artur Blaim (UG), Marzena Nieczuja-Urbańska (Teatr Wybrzeże, Gdańsk). Uczestnicy projektu rozwijali teatralne zainteresowania, uczyli się kreatywności, gry aktorskiej i teoretycznych zagadnień związanych z wystawianiem spektakli. Podczas ostatniego spotkania, szkolenia podsumowującego projekt, obejrzeliśmy efekty ich pracy z młodzieżą i zobaczyliśmy, jak wpłynęła na nich przygoda z teatrem. Tym mocnym finałem zakończyliśmy nasz projekt.


Pokaż artykułBurza Dolnomiejska - relacja (18 i 20 listopada 2011 r.)


fot.TomaszZerek__MG_4670_1-vsm.jpg 18 i 20 listopada w Teatrze w Oknie zaprezentowaliśmy spektakl "Burza Dolnomiejska" w reżyserii Macieja Gorczyńskiego wieńczący projekt "Fabryka Talentów na Dolnym Mieście. Trzecia edycja". Przedstawienia były prezentowane w ramach Festiwalu Narracje. Niespełna półgodzinny spektakl - impresja o Dolnym Mieście inspirowana Szekspirowską "Burzą" z udziałem aktorów od 8 do 60 lat spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widzów. A Teatr w Oknie przeżył prawdziwe oblężenie wszystkich zainteresowanych, którzy chcieli zobaczyć to teatralne dzieło.

Tych, którym nie udało się przedstawienia zobaczyć informujemy, że zamierzamy zaprezentować je kolejny raz w ramach nurtu Szekspiroff - towarzyszącemu Festiwalowi Szekspirowskiemu.

W przedstawieniu brali udział uczestnicy warsztatów aktorskich, tanecznych, cyrkowych, wokalnych, Stomp: Daria Makowska, Ada Wolf, Ada Przybyła, Daria Rekowska, Karolina Sobolewska, Filip Sobolewski, Nikola Witkowska, Paulina Mądrzejewska, Czesław Marczak, Zuzanna Marczak i Agata Marczak, Marta Chomicz, Weronika Nowakowska, Piotr Sielawko, Adam Nowotniak, Rafał Wolszczak.

Szczególne podziękowania należą się zaangażowanym w przygotowanie spektaklu: Maciejowi Gorczyńskiemu, Katarzynie Sowali, Piotrowi Topolskiemu, Lenie Majewskiej, Ksaweremu Kuligowskiemu, Tomaszowi Danilukowi, Uli Zerek, Kamili Kosiorowskiej, Magdalenie Wawrzyńczyk.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

TU zobacz zdjęcia z imprezy
Pokaż artykułFundacja Theatrum Gedanense zaprasza na finał projektu "Teatr i Edukacja" 2011! (5 i 6 grudnia 2011 r.)


TiE_afisz_2011.JPG

5 i 6 grudnia 2011! Codziennie od 12:00 do 15:00 w Klubie 3 Flotylii Okrętów im. kmdr. B. Romanowskiego (Rondo Bitwy pod Oliwą 1) Gdynia-Oksywie!

Bardzo dziękujemy Panu Kierownikowi Bogdanowi Kurelowi za udostępnienie sali na finałowy przegląd oraz za okazaną pomoc i zaangażowanie!

W kwietniu 2011 roku rozpoczął się projekt edukacyjny Fundacji Theatrum Gedanense „Teatr i edukacja - 2011”. Grupa 15 nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z woj. pomorskiego uczestniczyła w cyklu szkoleń z zakresu edukacji teatralnej. Uczestnicy projektu rozwijali teatralne zainteresowania, uczyli się kreatywności, gry aktorskiej i teoretycznych zagadnień związanych z wystawianiem spektakli. Podczas ostatniego spotkania, szkolenia podsumowującego projekt, które odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2011 roku, obejrzymy efekty ich pracy z młodzieżą i zobaczymy, jak wpłynęła na nich przygoda z teatrem. Tym mocnym finałem zakończymy nasz projekt. Zapraszamy i życzymy dobrej zabawy!Zajęcia, w których brali udział tegoroczni nauczyciele prowadzone były przez wybitnych specjalistów z danej dziedziny: Tymi ekspertami byli (w kolejności chronologicznej): Anna Zalewska-Uberman (Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia), Urszula Kowalska, dr Joanna Puzyna-Chojka (Uniwersytet Gdański), prof. UG dr hab. Wojciech Owczarski, Florian Staniewski (Teatr Wybrzeże, Gdańsk), Marzena Wojciechowska-Orszulak, prof. Jay L. Halio (Uniwersytet w Delaware, USA), Bernhard Ramstad (Det Norske Teatret, Norwegia), prof. Gian Carlo Rossi oraz Tanya Roberts (London Metropolitan University, UK), dr Monika Żółkoś (UG), prof. dr hab. Jan Ciechowicz (UG), dr Małgorzata Jarmułowicz (UG), prof. Andrzej Markowicz oraz adiunkt Grażyna Kilarska (Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk), prof. UKM dr hab. Piotr Sutt, dr Olga Kubińska (UG), prof. dr hab. Artur Blaim (UG), Marzena Nieczuja-Urbańska (Teatr Wybrzeże, Gdańsk).


Program przeglądu.

"Burza Dolnomiejska" w Teatrze w Oknie (18 i 20 listopada 2011 r.)


burza dolnomiejska1.jpg

"Wyspa ta jest pełna dźwięków, głosów i słodkich pieśni, które cieszą, nie szkodząc wcale..."18 i 20 listopada o 17:30 i 19:00 w Teatrze w Oknie odbędzie się przedstawienie pt. "Burza Dolnomiejska" w reżyserii Macieja Gorczyńskiego. Jest to spektakl oparty na motywach "Burzy" Williama Szekspira, stworzony przez dzieci i dorosłych biorących udział w warsztatach projektu Fabryka Talentów organizowanych przez Fundację Theatrum Gedanense. Zajęcia wokalne, aktorskie, muzyczne, taneczne i cyrkowe pozwoliły uczestnikom nabyć umiejętności niezbędnych do gry na scenie.


Inspiracją do stworzenia takiej opowieści, snu o Dolnym Mieście i jego mieszkańcach stały się dolnomiejskie spotkania z cyklu Opowiadacze Historii, będące częścią projektu Fabryka Talentów www.fabrykatalentow.ftg.pl. Spektakle pokazywane są w ramach festiwalu Narracje, który w tym roku koncentruje się na Dolnym Mieście.


Serdecznie zapraszamy!

Sequence 02.jpgSequence 02_8.jpg00060424.jpgPokaż artykułPrzedostatnie szkolenie "Teatru i Edukacji" (19 listopada 2011 r.)


edu.JPG

Na ekranie i na scenie

19 listopada 2011 szkolenie dla nauczycieli odbywało się w gościnnych progach Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.


Pokaż artykułGłos narracji - muzyka Dolnego Miasta (14 i 15 listopada 2011 r.)


gn1.jpg Odkryj magię głosu na warsztatach w TwO!

W dniach 14-15 listopada w godz. 17:00-20:00 w Teatrze w Oknie odbędą się warsztaty wokalne, prowadzone przez Lenę Majewską, otwarte dla wszystkich, którzy chcą poznać swoje możliwości głosowe, wzmocnić je i nauczyć łączyć z różnymi dźwiękami i technikami tańca.

Kontynuacja warsztatów będzie miała miejsce w sobotę 19 listopada w godzinach 12.00-15.00 w Małej Zbrojowni ASP, gdzie o godz. 15.30 zaprezentowany zostanie pokaz powarsztatowy.

Warsztaty oferują naukę pieśni tradycyjnych, stworzenie własnej muzycznej opowieści, śpiew grupowy, naukę technik relaksacyjnych - czyli wszystko to, co potrzebne do pełnego otwarcia oddechu ciała i głosu.

Warsztaty są częścią projektu Fabryka Talentów www.fabrykatalentow.ftg.pl . Wydarzenie będzie prezentowane w ramach festiwalu Narracje - który koncentruje w tym roku swoje działania na gdańskim Dolnym Mieście.Pokaż artykułXV Festiwal Szekspirowski zakończony (30 lipca - 7 sierpnia 2011 r.)


XV międzynarodowy Festiwal Szekspirowski dobiegł końca. Przez 9 dni na scenach Trójmiasta występowały teatry z Polski i Europy, prezentujące całkiem licznie zgromadzonym widzom rozmaite wersje sceniczne najpopularniejszych dramatów Williama Szekspira.
Hamlet, Teatr Kolady, Rosja, Teatr Wybrzeże, 1.08.2011, fot. Greg Goodale (5).JPG
Hamlet, Teatr Kolady, Rosja, Teatr Wybrzeże, 1.08.2011, fot. Greg Goodale  
Shaking Shakespeare, German State Theatre Timisoara, Rumunia, Teatr Wybrzeże, 30.07.2011, fot. KFP (22).jpg
Shaking Shakespeare, German State Theatre Timisoara, Rumunia, Teatr Wybrzeże, 30.07.2011, fot. KFP  


Pokaż artykułList Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (30 lipca 2011 r.)


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski docenia dotychczasową działalność Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i życzy udanej XV edycji Festiwalu.

Dziękujemy

Cały list można przeczytać tutaj
Muzyka i tekst - kolejne szkolenie w ramach projektu "Teatr i Edukacja" (22 października 2011 r.)


a.JPG

Dnia 22 października Teatr w Oknie zmienił się w muzyczną krainę pod przewodnictwem profesora Piotra Sutta i w kameralną przestrzeń stworzoną do dyskusji na temat teatru podczas zajęć dr Joanny Puzyny-Chojki. Było to przedostanie już spotkanie w ramach projektu "Teatr i Edukacja". Zbliża się finałowy przegląd teatralny, na którym nasi nauczyciele będą mogli wykazać się zdobytymi podczas całego projektu umiejętnościami!
Pokaż artykułSzkolenie w pracowni prof. Andrzeja Markowicza w ramach projektu "Teatr i Edukacja" (8 października 2011 r.)


start.JPG


W dniu 8 października w pracowni scenograficznej prof. Andrzeja Markowicza z gdańskiej ASP (ul. Chlebnicka 13/16) odbyły się zajęcia „Scenografia jako element spektaklu”. Warsztaty dla nauczycieli pan profesor poprowadził wspólnie z adiunkt Grażyną Kilarską. Spotkanie miało na poły charakter wykładu, na poły pokazu możliwości pracowni (użycie kolorowych reflektorów oświetlających makiety scenografii teatralnej wykonane przez studentów).

Pokaż artykułWystąpienie Anny Ratkiewicz-Syrek i Marii Gostyńskiej podczas spotkania liderów Gdańskiego Programu Edukacji Kulturalnej w Centralnym Muzeum Morskim (27 wrzesnia 2011 r.)


27 września Anna Ratkiewicz-Syrek (specjalistka ds. edukacji) oraz Maria Gostyńska (Koordynator Impresariatu) miały przyjemność opowiedzieć o działaniach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Fundacji Theatrum Gedanense. Miało to miejsce podczas spotkania liderów Gdańskiego Programu Edukacji Kulturalnej (www.gpek.pl) w Centralnym Muzeum Morskim.


Pokaż artykułOdbyło się wrześniowe szkolenie dla nauczycieli w ramach projektu "Teatr i Edukacja" (24 września 2011 r.)


a.JPG W dniu 24 września w Teatrze w Oknie (ul. Długa 50/51, Gdańsk) odbyło się pierwsze powakacyjne szkolenie dla nauczycieli. Tym razem prowadzący skupili się na podstawach teoretycznych edukacji teatralnej, łączyło ich także „pochodzenie” – wszyscy pracują w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim.


Pokaż artykułWspaniała parada zakończyła kolejny festiwal! (7 sierpnia 2011 r.)


7 sierpnia ulicami Gdańska przemaszerowała radosna i kolorowa parada, której główną atrakcją byli mali artyści z Fabryki Talentów! Pracownicy, wolontariusze, przyjaciele i sympatycy Fundacji Theatrum Gedanense oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wsparli występy artystyczne barwnymi strojami i dużą dawką dobrego humoru!


P3.JPG P2.JPG

P5.JPG P4.JPG

Więcej zdjęć i informacji już niebawem na stronie www.fabrykatalentow.ftg.pl
Wernisaż muralesów "Zza kulis" (6 sierpnia 2011 r.)


6 sierpnia o godzinie 14:00 odbył się wernisaż kolejnych muralesów pt. "Zza kulis" . Tegoroczne malunki na ścianach przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem ulic Podwale Przedmiejskie i Okopowa wykonała grupa, którą kierowała Emilia Garska.

1.JPG

Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć!


Pokaż artykułOdbyło się międzynarodowe seminarium dla nauczycieli w ramach projektu "Teatr i Edukacja" ( 1 - 4 sierpnia 2011 r.)


Sierpniowe seminarium to punkt kulminacyjny projektu "Teatr i Edukacja"! W tym roku składało się ono z z czterech anglojęzycznych warsztatów teatralnych skierowanych do 15 nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu woj. pomorskiego.

Zajęcia poprowadzili:
prof. Jay L. Halio (Uniwersytet Delaware, USA)
"Analiza szekspirowskich adaptacji teatralnych"

Bernhard Ramstad (Det Norske Teatret, Norwegia)
"Budząc zmarłych - Spoon River po latach. Tworzenie spektaklu opartego na poetyckich monologach" (na podstawie "Antologii Spoon River" E. L. Mastersa)

prof. Gian Carlo Rossi (London Metropolitan University, Wielka Brytania) oraz Tanya Roberts (Metra Theatre, Wielka Brytania)
"Zgłębianie Szekspira - tworząc sztukę"

Bardzo dziękujemy za fachową pomoc Pani Pauli Gorszczyńskiej - naszej tłumaczce.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z zajęć i obejrzenia zdjęć!


Pokaż artykułWarsztaty teatralne! (30 lipca - 7 sierpnia 2011 r.)


Ruszyły już zapisy na tegoroczne warsztaty teatralne!

Wszystkie informacje znajdują się TUTAJ!
Międzynarodowe seminarium dla nauczycieli w ramach projektu "Teatr i Edukacja" (1 - 4 sierpnia 2011 r.)


Seminarium to letnia część całorocznego projektu Fundacji Theatrum Gedanense pod nazwą „Teatr i edukacja”. Składa się z czterech anglojęzycznych warsztatów teatralnych skierowanych do 15 nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu woj. pomorskiego. Organizator zapewnia tłumacza podczas warsztatów, komplet materiałów oraz wyżywienie.


Pokaż artykułProjekt "Teatr i Edukacja" - odbyły się kolejne zajęcia! (18 czerwca 2011 r.)


18 czerwca odbyło się trzecie już szkolenie w ramach projektu Teatr i Edukacja. Tym razem teorii było niewiele – zajęcia obfitowały w ruch oraz praktyczne ćwiczenia aktorskie i wspomagające warsztat reżyserski.


Pokaż artykułKonkursy na LOGO:


Dnia 18 maja 2011 roku Jury konkursów na LOGO Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz LOGO Festiwalu Szekspirowskiego, w składzie: prof. Andrzej Markowicz (przewodniczący Jury; scenograf, malarz, reżyser, profesor ASP w Gdańsku), prof. Jerzy Limon (Dyrektor Naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Dyrektor Artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego), Joanna Śnieżko-Misterek (Dyrektor Organizacyjny Festiwalu Szekspirowskiego) Anna Szynkaruk-Zgirska (Koordynator Promocji GTS) oraz Karol Prochacki (artysta-plastyk) podjęło decyzję o nieprzyznaniu nagrody żadnej z nadesłanych prac.
Uzasadnienie werdyktu


Pokaż artykułTeatr i Edukacja - za drugim podejściem (14 maja 2011 r.)


Kolejne, drugie szkolenie dla nauczycieli miało miejsce 14 maja w gościnnych progach Teatru w Oknie (dziękujemy za profesjonalną obsługę techniczną Kadiemu!). Tego dnia zaplanowane były trzy warsztaty, odbyły się zaś dwa. Z powodu wyjazdu prof. Andrzeja Markowicza (gdańska ASP) popołudniowe zajęcia ze scenografii teatralnej zostały przełożone na październik. Niemniej, dużo się tego dnia działo!

Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć z naszych ostatnich zajęć!


Pokaż artykułTeatr i edukacja naprawdę idą w parze! Inauguracja projektu - 16 kwietnia 2011 r.


16 kwietnia 2011 roku odbyła się inauguracja najnowszej (trzeciej!) edycji projektu Fundacji Theatrum Gedanense - "Teatr i edukacja". Tym razem kierowany jest on do 15 nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego.


Pokaż artykułRuszył nowy projekt edukacyjny Fundacji Theatrum Gedanense - "Teatr i edukacja" (16 kwietnia - 19 listopda 2011 r.)


TIE plakacik.JPG

W tym roku w projekcie bierze udział 15 nauczycieli:

Monika Chabałowska, I LO w Tczewie
Arkadiusz Drewa, Gdańskie Liceum Autonomiczne
Magdalena Gawlik, Gimnazjum w Parchowie
Bogumiła Hirt-Niedziela, Gimnazjum w Gniewinie
Joanna Korzeniowska-Klaja, IV LO w Słupsku
Ewa Kostrzewska, Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkolenia w Leźnie
Katarzyna Linda, Gimnazjum nr 19 w Gdyni
Olga Ludyga, III ZS STO w Gdańsku
Beata Ostrowska-Nenczak, Zespół Szkół w Sztumie
Lilija Pawelczuk, ZSBiO w Tczewie
Milena Piętka, Gimnazjum w Helu
Violetta, Sildatk Gimnazjum w Parchowie
Katarzyna Słaba, Gimnazjum nr 25 w Gdańsku,
Anita Szymańska, Gimnazjum nr 8 w Gdańsku


Terminy zajęć w roku 2011:
(soboty, 9:00-19:00)
16 kwietnia
14 maja
18 czerwca
1- 4 sierpnia
24 września
22 października
19 listopada


Więcej informacji tutaj: Teatr i Edukacja 2011


KOCHANKOWIE Z WERONY, na motywach Romea i Julii - Williama Szekspira w ramach Szekspirowskich Regionaliów w Kościerzynie (11 maja 2011 r.)


Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego

11 maja 2011, godz. 19.00 w Kościerzynie
dla chętnych wyjazd na spektakl o godz. 18.30 z parkingu przy Urzędzie Miasta w Kościerzynie.

przekład: Stanisław Barańczak, scenariusz : Krzysztof Kopka,
reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda,
ruch sceniczny: Leszek Bzdyl,
muzyka: Kormorany

teatr kochankowie z werony_m.jpg

Kochankowie z Werony opowiadają o społeczności, która znalazła się na progu wojny domowej. Odwieczna niechęć panująca między rodami Capullettich i Monterów, która w dramacie Szekspira ma przyczynę niejasną i ginącą w pomroce dziejów, u nas zyskuje mocno określoną podstawę ideową: jest światopoglądowym sporem pomiędzy obozem liberałów a partią religijnych i obyczajowych rygorystów. Obserwujemy tu swoiste zderzenie cywilizacji – jednej: przyzwalającej i hedonistycznej z drugą – represyjnie strzegącą dziedziczonego wzorca kulturowego. W naszej Weronie współistnieć będą obok siebie luksusowe domy schadzek i przeciągające pod ich oknami procesje religijne. Życie rodzinne przedstawicieli obu obozów znajdzie się w fazie rozkładu: albo za sprawą otwartej i manifestowanej swobody obyczajowej albo – przeciwnie – pełnej hipokryzji i obłudy świętoszkowatości.
Oba te nurty, szczepione ze sobą w klinczu sporu na śmierć i życie, stają się w konsekwencji równie nietolerancyjne i uciążliwe nawet dla swych wyznawców.
Tak je przynajmniej odbierają przedstawiciele młodego pokolenia obu domów – Romeo i Julia. Ich szaleńcza, zakazana miłość jest w równym stopniu tryumfem uczucia, co – nie w pełni nawet świadomym – buntem wobec podzielonego świata, jaki stworzyli ich ojcowie.
Nasz spektakl osadzony jest w – dość swobodnie potraktowanych – realiach Włoch z lat dwudziestych XX wieku. Skłócone, rozrywane partyjnymi sporami społeczeństwo staje się łatwym łupem dla władcy, Księżnej, która po serii intryg narzuca mu totalitarne rządy czarnych koszul spod znaku Mussoliniego, do których sama także przystępuje.
Również śmierć tytułowych bohaterów będzie skutkiem intrygi Księżnej,
a nie wyrokiem ślepego losu. Dlatego też jej końcowa tyrada obarczająca odpowiedzialnością za śmierć młodych kochanków ich rodziców będzie przede wszystkim popisem cynizmu politycznego. Finał nie niesie pocieszenia – społeczeństwo które nagromadziło w sobie tyle wzajemnej nienawiści i uraz – nie jest w stanie wybaczać. Wyrzeka się wewnętrznej wojny jedynie pod wpływem zewnętrznego terroru. Śmierć Romea i Julii pozostanie absurdalną ofiarą.

Samorzad_Wojewodztwa_Pomorskiego_uklad_poziom_200x55mm_300dpi_web.jpg
Piękna Dwudziestoletnia. Fundacja Theatrum Gedanense 1991-2011.


piekna dwudziestoletnia_sm.jpg


„Piękna Dwudziestoletnia” to księga ponad pięćdziesięciu rozmów, polifoniczna galeria osobowości, które składają się na integralną historię Fundacji. Długo szukałyśmy formy adekwatnej do opisywanego zjawiska. Zastanawiałyśmy się, czy ma być jubileuszowym wspomnieniem, krytyczną analizą, kroniką? Chciałyśmy ukazać kompletny i obiektywny obraz, dlatego książka jest kompilacją anegdot, wspomnień, rozrachunków z przeszłością, wymianą myśli i poglądów. Z tych skrawków pamięci: szybkich spotkań wpisanych w zapełniony kalendarz, opowieści nagrywanych na dyktafon, listów, maili, telefonicznych rozmów, ale też pasjonujących dysput przy stole, budowała nam się opowieść. Całość dopełnia obszerna ikonografia fotograficzna oraz ryciny.


Nie sposób było porozmawiać z każdym, kto kształtował losy Fundacji. Należałoby napisać wielotomową sagę, aby wszystkich uwzględnić, niczego nie pominąć. Nie mamy pewności, czy i wtedy nie zabrakłoby stron... Tyle bowiem osób przewinęło się przez Fundację w ciągu tych dwudziestu lat. Każdy ma swoje wspomnienia, wszystkich zauroczył profesor Limon. Niektórzy z niedowierzaniem podeszli do idei budowy teatru, inni od początku czuli, że jest to tak nieprawdopodobne, że aż możliwe. Teraz już wiadomo na pewno – warto było zaryzykować!


Album do nabycia w księgarniach w cenie 119 zł; lub bezpośrednio w Fundacji Theatrum Gedanense w cenie 90 zł (+ koszty przesyłki), kontakt: sekretariat@ftg.pl.Pokaż artykułUroczystość Fundacji Theatrum Gedanense w Londynie z udziałem jej Patrona JKW Księcia Walii (25 - 26 stycznia 2011 r.)Pokaż artykułPrezentacja projektu Fundacji Theatrum Gedanense na konferencji Culture in Motion w Brukseli (15 - 16 lutego 2011 r.)Pokaż artykułPolska prapremiera spektaklu "Kochankowie z Werony" legnickiego Teatru Modrzejewskiej na 447 Urodzinach Szekspira w Gdańsku (6, 7, 8 i 9 maja 2011 r.)Pokaż artykułKochankowie z Werony w mediach. Spektakle odbyły się 6, 7, 8 i 9 maja 2001 roku.


zobacz artykuły na facebooku
Szekspir rusza (w) Miasto. Wspólnota sztuki (1 maja 2010 - 31 maja 2011 r.)


See: www.shake.ftg.pl


Pokaż artykułPrzekaż 1% podatku Fundacji Theatrum Gedanense


Wesprzyj działania artystyczne i międzynarodowy Festiwal Szekspirowski!

Podaruj nam 1% swojego podatku:
Nazwa OPP: Fundacja Theatrum Gedanense
Numer KRS: 0000043177

Twoje wsparcie przyczyni się do rozwoju gdańskiej kultury!

Fundacja Theatrum GedanenseFundacja Theatrum Gedanense powstała w 1990 roku, a jej głównym celem jest budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonował przez blisko dwa stulecia. Budynek ten stanowił istotne świadectwo kultury artystycznej i umysłowej miasta w okresie jego największego rozkwitu.


Pokaż artykułKONTO FUNDACJI THEATRUM GEDANENSEFortis Bank Polska S.A.
Oddz./Gdańsk,
ul. Okopowa 7,
80-819 Gdansk
34160013030004100190383001

dla
Fundacja Theatrum Gedanense
Dlugi Targ 11/13
80-828 Gdansk  MENU:Strona głównaCele FundacjiFESTIWAL SZEKSPIROWSKIProjekty Teatralno EdukacyjnePatroni i MecenasiZarządHistoriakontaktlinkiArchiwum wiadomości - imprezy, wydarzeniaSprawozdania FundacjiPrzetargiOdkrywanie teatralnych przestrzeniPraca
    SZUKANIE

  

  napisz do nas
 
 Odwiedzin: 2185620