Strona główna :: Historia

Historia działalności Fundacji Theatrum Gedanense


 


1991


Choć oficjalny żywot Fundacja zaczęła już w roku 1990, uroczysta inauguracja odbyła się stycznia 1991 roku w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, gromadząc wiele znakomitości ze świata polityki, kultury i biznesu. Ambasador Wielkiej Brytanii - pan Stephen Jeremy Barret odczytał list od Jego Królewskiej Wysokości Karola, Księcia Walii. Podczas uroczystej inauguracji odbyła się wystawa projektów odbudowy teatru, a w części artystycznej wystąpiła Cappella Gedanensis.


Rok 199l był okresem zdobywania poparcia i uznania dla inicjatywy Fundacji, tworzenia jej ciał doradczych, popularyzacji wiedzy o gdańskim teatrze szekspirowskim, a 26 czerwca w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się spotkanie, na którym grono znakomitych gości, było świadkami wręczenia wielkiemu pisarzowi niemieckiemu Günterowi Grassowi dyplomu członka honorowego Fundacji nr 1.


W dniach 23-25 listopada 1991r. Fundacja zorganizowała sesję naukową pod nazwą Od Shakespeare do Szekspira, zapraszając do udziału w niej teatrologów, naukowców i praktyków teatru. Odbyła się również dyskusja panelowa pt. Pytania o polskiego Szekspira, z udziałem znanych reżyserów i tłumaczy Szekspira.


 


1992


Na specjalne zaproszenie Fundacji przybył do Gdańska wybitny poeta i tłumacz profesor Stanisław Barańczak. Na Spotkanie ze Stanisławem Barańczakiem i jego elżbietańskimi muzami, które odbyło się w Sali Białej Ratusza Głównomiejskiego, przybyły jak zwykle tłumy, a jego bohater został obdarowany dyplomem członka honorowego Fundacji nr 2.


23 kwietnia w gdyńskiej kawiarni Golden Hill William Szekspir obchodził swoje 428 urodziny. Wywołany z zaświatów zjawił się na przyjęciu osobiście - ziemskiej postaci użyczył mu profesor Tomasz Krzeszowski. Był tort w kształcie teatru, wiedźmy z Makbeta, piękna Kleopatra, Kasia-Złośnica, no i... wspaniałe prezenty dla Mistrza.


W lipcu w rezydencji ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce odbyło się przyjęcie, podczas którego ambasador - pan M. J. Llewellyn Smith z małżonką zaprezentowali idee i dorobek Fundacji swoim warszawskim gościom, pośród których nie zabrakło licznych znakomitości świata polityki, dyplomacji, kultury i biznesu. 19 września Fundacja zainaugurowała nowy sezon artystyczny koncertem symfonicznym, w którym z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Jose Mario Florencio juniora wystąpił znakomity polski pianista, od lat mieszkający za granicą - Andrzej Ratusiński.


W dniach 27-28 listopada w Sali Białej Ratusza Głównomiejskiego z inicjatywy i staraniem Fundacji odbył się Zjazd Założycielski Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego połączony z międzynarodową sesją naukową, w której wzięło udział grono wybitnych szekspirologów polskich, brytyjskich i amerykańskich. Towarzystwo ukonstytuowało się, za siedzibę wybierając Gdańsk.


 


1993


23 kwietnia już po raz drugi odbyły się Urodziny Szekspira, tym razem zorganizowane w gdańskim Cotton Clubie.


18 maja do Gdańska przybył Patron Fundacji - Jego Królewska Wysokość Karol, książę Walii, który zwiedzając miasto, obejrzał teren w okolicy Dworu Miejskiego, gdzie w przyszłości stanie zrekonstruowany teatr. W wygłoszonym przemówieniu książę obiecał stałe zainteresowanie pracami Fundacji i ponowny przyjazd do Gdańska, w celu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę teatru.


Najważniejszą imprezą roku był, trwający od 31 lipca do 7 sierpnia, Gdański Tydzień Szekspirowski, zorganizowany przy współpracy z Teatrem Wybrzeże. W ramach Tygodnia wystąpił angielski teatr The Oxford Stage Company, z Komedią omyłek w reżyserii Johna Retallacka, Teatr Wybrzeże zaprezentował Poskromienie złośnicy w reżyserii Anny Polony, Trojlusa i Kressydę w reżyserii Krzysztofa Babickiego, a także przegląd bieżącego repertuaru. Tydzień szekspirowski otworzyła uliczna parada teatralna w reżyserii Michała Juszczakiewicza i ze scenografią Roberta Florczaka, która stała się wielkim, masowym widowiskiem z udziałem tysięcy gdańszczan.


9 grudnia działacze i przyjaciele Fundacji gościli w siedzibie Księcia Walii - późnogotyckim pałacu St. James, gdzie odbyła się uroczystość inaugurująca działalność towarzystwa British Friends of The Gdańsk Theatre Trust. Znaczące grono brytyjskich osobistości, na czele z samym Księciem, zaszczyciło spotkanie w pałacu, między innymi: Melvyn Bragg z BBC, dyrektor EBOiR Jacques de Larosiere, członek parlamentu Mark Fisher, dramaturg Tom Stoppard czy pisarz Michael Holroyd. Do inicjatorów powołania British Friends należeli również znani dramaturdzy - Arnold Wesker i Alan Ayckbourn, aktorzy Judi Dench i sir Michael Hordern, szekspirolog - Richard Proudfoot i dyrektor Royal National Theatre - Richard Eyre. Spotkanie uświetniła jeszcze wystawa projektów Marcina Kozikowskiego i minispektakl szekspirowski, w którym wystąpiła para znakomitych aktorów - Emma Thompson i Alan Rickman.


 


1994


23 kwietnia po raz trzeci odbyły się Urodziny Szekspira. Połączone z tradycyjną aukcją dzieł sztuki, koncertem i loterią stały się kolejną okazją do spotkania licznych i wiernych przyjaciół Fundacji. Po raz pierwszy wręczono Nagrodę Fundacji za Najlepsze Przedstawienie Szekspirowskie Roku. Otrzymał ją Teatr Polski z Warszawy za spektakl Straconych zachodów miłości w reżyserii Macieja Prusa. Uroczystość wręczenia nagrody, którą była rzeźba Kazimierza Kalkowskiego, odbyła się 18 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie, w obecności wielu polityków i wybitnych artystów.


W maju Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o zmianie zagospodarowania przestrzennego i wpisaniu teatru jako obiektu mającego powstać na parceli.


Najważniejszą imprezą roku były ponownie Gdańskie Dni Szekspirowskie, tym razem trwające już dwa tygodnie. Otworzyła je wielka uliczna parada teatralna. Odbyła się również wystawa rzeźb Kazimierza Kalkowskiego Odsłony Szekspira, połączona z happeningiem teatralnym, a także nagrodzony spektakl Straconych zachodów miłości Teatru Polskiego z Warszawy.


 


1995


Po raz kolejny już i to zgodnie z tradycją obchodziliśmy Urodziny Mistrza znad Avonu, tym razem w gdyńskiej restauracji Major.


W sierpniu Channel 4 News, w głównym swoim wydaniu poświęcił sporo miejsca Fundacji Theatrum Gedanense, prezentując historię i projekt odbudowy teatru elżbietańskiego.


Przyznawana przez Fundację nagrodę Złotego Yoricka za najlepszy spektakl szekspirowski roku, tym razem przyznano Teatrowi Polskiemu z Wrocławia za Romea i Julię w reżyserii Tadeusza Bradeckiego.


Od 24 listopada do 7 grudnia trwało w Gdańsku święto szekspirowskie, na które zaprosiliśmy: zdobywców nagrody Złotego Yoricka, a także Tytusa Andronicusa z Teatrul National z Craiovej w Rumunii, Operę Bałtycką z baletem Romeo i Julia oraz English Touring Theatre z Makbetem w reżyserii Stephena Unwina. Dni Szekspirowskie zainaugurował koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją szkockiego kompozytora Jamesa MacMillana.


 


1996


Nowy rok zaczął się dla Fundacji pomyślnie - otrzymaliśmy bowiem od Miasta nowy lokal, który mieści się przy Długim Targu 11/13.


W lutym zostało zarejestrowane towarzystwo American Friends of the Gdańsk Theatre Foundation z siedzibą w Waszyngtonie, w którym aktywnie działa Charles Krause.


14 marca w ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie odbyła się pierwsza prezentacja nowych projektów rekonstrukcji Gdańskiego Teatru autorstwa architektów brytyjskich Nigela Coatesa i Douga Bransona, oraz gdańskiego architekta Marcina Kozikowskiego.


18 marca w Brukseli w Théatre du Résidence Palace miało miejsce wielkie wydarzenie pod nazwą Gala evening and reception in support of The Gdańsk Theatre Foundation. Patron Fundacji Jego Królewska Wysokość Książę Walii, który nie mógł przybyć osobiście, za pośrednictwem nagrania wideo wyraził swój zachwyt nad pomysłem rekonstrukcji teatru w Gdańsku, widząc w tym wydarzeniu ważne ogniwo wspólnego dziedzictwa kulturowego. Nowe projekty rekonstrukcji teatru w Gdańsku zaprezentowali dwaj architekci Marcin Kozikowski i Nigel Coates, a w klimat epoki szekspirowskiej wprowadził publiczność skecz teatralny odtwarzający wizytę aktorów angielskich w XVII - wiecznym Gdańsku w wykonaniu Juliana Glovera i Ciaran Madden z The Royal Shakespeare Company. Spotkanie w Brukseli zaszczycili: Jolanta Kwaśniewska, komisarz Unii Europejskiej Jacques Santer, Klaus Kinkel - Minister Spraw Zagranicznych Niemiec, Jacek Saryusz-Wolski Minister Pełnomocny d.s. Integracji Europejskiej, Hans van den Broek Członek Komisji Europejskiej, Tadeusz Mazowiecki były Prezes Rady Ministrów.


W tym roku Zarząd Fundacji postanowił nie przyznawać głównej nagrody Złotego Yoricka lecz wyróżnienie, którym uhonorowano legnickie przedstawienie Jak wam się podoba w reż. Roberta Czechowskiego, ze scenografią Małgorzaty Bulandy.


IV Gdańskie Dni Szekspirowskie rozpoczęła międzynarodowa konferencja - Hamlet: Wschód - Zachód, po której publiczność miała możliwość obejrzeć Jak wam się podoba Teatru z Legnicy a także Makbeta w wykonaniu teatru Uj Shinhaz z Węgier.


Listopad był miesiącem zdominowanym spotkaniem w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Podczas przyjęcia założono Radę Sponsorów Fundacji Theatrum Gedanense, w której skład weszło kilku czołowych polskich ludzi biznesu, a przewodniczyć Radzie zgodziła się - Jolanta Kwaśniewska.


15 listopada - kilka dni po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim nasz Królewski Patron - Książę Walii przyjął swej prywatnej rezydencji w Highgrove członków Rady Sponsorów i Członków Założycieli Amerykańskich Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense.


Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu 25 tys. ECU na I etap rekonstrukcji naszego teatru, czyli prace archeologiczne.


 


1997


23 kwietnia kolejny raz sympatycy Szekspira, Fundacji, Jerzych i Wojciechów - zgromadzili się w sopockim Spatifie. Był tort, wiedźmy i strawa z wielkiego kotła - Zupa Króla Jakuba I!


W czerwcu Fundacja Theatrum Gedanense, tym razem z Ministerstwem Kultury i Sztuki ogłosiła konkurs na najlepsza inscenizację szekspirowską 1997 roku. Złotego Yoricka jury przyznało przedstawieniu Piotra Cieślaka Jak wam się podoba z Teatru Dramatycznego w Warszawie.


Gdańskie Dni Szekspirowskie przekształciły się w Festiwal Szekspirowski, który powołany do życia z okazji 1000-lecia Gdańska, będzie już stałym punktem w letnim kalendarzu imprez regionu. Idea Festiwalu zakłada organizowanie corocznego konkursu na najlepszą inscenizację dzieł Szekspira ogłaszanego wśród wszystkich zawodowych teatrów polskich, zapraszanie gościnnych przedstawień zagranicznych, a także przygotowywanie cykli imprez towarzyszących wydarzeniom teatralnym. Na Festiwalu zaprezentowaliśmy: laureata Złotego Yoricka, Zimową opowieść z Teatru Nowego z Poznania, Romeo i Julię z Olsztyńskiego Teatru Lalek, Próby otwarte Romea i Julii w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, Sen nocy letniej Teatru Miejskiego w Gdyni oraz głośną inscenizację Hamleta Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Zagraniczni goście Festiwalu przybyli z Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Białorusi. Przez cały czas Festiwalowi towarzyszył przegląd realizacji szekspirowskich Teatru TV. Ostatnie przedstawienie Festiwalu - warszawskie Jak wam się podoba - wraz z wypełniającą po brzegi Teatr Wybrzeże publicznością obejrzała pani Jolanta Kwaśniewska.


18 grudnia w Villi Hestia odbyło się wigilijne spotkanie Gdańskiego Klubu Biznesu, na które zaproszono także Fundację do zaprezentowania swoich dokonań, planów i zamierzeń.


 


1998


Od kilku już lat urodziny Williama Szekspira ubarwiają kulturalne życie Trójmiasta i zawsze gromadzą doborowe grono gości. W tym roku 434 Urodziny Mistrza Williama obchodziliśmy w sopockim SPATiFie.


Celem grupy wspierających nasz projekt polityków i biznesmenów, która także w kwietniu udała się na Wyspy Brytyjskie było poznanie w praktyce siostrzanej idei rekonstrukcji teatru z czasów Szekspira. Jak wiadomo, teatr o takiej samej genezie, jak nasza, odbudowany został w Londynie i funkcjonuje jako prężne centrum kulturalne, edukacyjne i teatralne.


W sierpniu odbyła się druga edycja Festiwalu Szekspirowskiego. W tym roku jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę - Złotego Yoricka - zespołowi Starego Teatru z Krakowa za Miarkę za miarkę w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, drugą nagrodę zespołowi Teatru Ludowego z Nowej Huty za Wesołe Kumoszki z Windsoru w reżyserii Jerzego Stuhra, a trzecią - Tragedii szkockiej według Makbeta Teatru im. Witkacego w Zakopanem, w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego.


Po książkach Od Shakespeare'a do Szekspira i Konkurs Szekspirowski wczoraj i dziś , we wrześniu wydaliśmy kolejną pozycję. Tym razem jest to zbiór referatów wygłoszonych na konferencji Hamlet: Wschód - Zachód, która odbyła się w październiku 1996 roku i była próbą spojrzenia na dzieło Stratfordczyka z perspektywy różnych kultur.


W dniach 2 - 14 listopada Fundacja Theatrum Gedanense poprowadziła koordynację II fazy szkolenia European Diploma in Cultural Project, któremu patronuje Rada Europy oraz UNESCO. Charakter projektu, wyjątkowy w skali regionu, a nawet Polski, jest ważny dla instytucji kulturalnych, zainteresowanych pozyskaniem stabilnych kontaktów z europejskimi partnerami.


Nasz Królewski Patron, z okazji swoich 50 urodzin, które przypadają 14 listopada, obdarował Brytyjskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru Gdańskiego kwotą, która znacznie zasiliła budżet towarzystwa.


 


1999


Podobnie, jak w roku ubiegłym, kilka znaczących osobistości z Gdańska obejrzało teatr Globe w Londynie, jak również zwiedziło Instytut Szekspirowski w Stratfordzie nad Avonem.


Z okazji Urodzin Wiliama Szekspira zaprosiliśmy grono naszych sympatyków do kina Polonia w Sopocie, na pokaz obsypanego zaledwie trzy tygodnie wcześniej Oskarami filmu Johna Maddena Zakochany Szekspir.


27 maja otrzymaliśmy najlepszą chyba z możliwych wiadomość - tego dnia decyzją Rady Miasta, gmina Miasta Gdańsk oddała Fundacji Theatrum Gedanense w użytkowanie wieczyste działkę nr 349/2 przeznaczoną w planach zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Gdańska na cele kultury, to jest Teatr Elżbietański w granicach historycznej lokalizacji. Wreszcie doczekaliśmy się chwili, która od dziesięciu niemal lat przyświeca działalności Fundacji.


Festiwal Szekspirowski - trzecia edycja. W tym roku Festiwal po raz pierwszy wyszedł poza granice Gdańska - cztery spektakle odbyły się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, dwa obejrzeli widzowie w Kościerzynie. Pozostałe spektakle zaprezentowaliśmy już tradycyjnie w Gdańsku.


W dniach 18 - 20 października do stolicy Zjednoczonego Królestwa udał się wiceminister Kultury i Sztuki Arkadiusz Rybicki w towarzystwie prezesa Fundacji Jerzego Limona i członka Rady Fundacji, Cezarego Windorbskiego. Minister spotkał się z Colinem Tweedy, dyrektorem Arts & Business, złożył wizytę w teatrze Globe, a w środę, 20 października, w Pałacu St. James's odbyło się spotkanie ministra Rybickiego z JKW Księciem Walii.


W dniach 21 - 25 października gośćmi Fundacji byli Doug Branson, brytyjski architekt, a także Nicholas Archer - prywatny sekretarz JKW Księcia Walii. Obaj obejrzeli teren, gdzie stanie teatr, a także szczegółowo zapoznali się z działalnością Fundacji.


Dr Władysław Bartoszewski, prezes JP Morgan Polska wraz ze swoją żoną Aleksandrą zorganizował w swoim domu w Warszawie spotkanie promujące Fundację. Na spotkaniu obecni byli między innymi: ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce John MacGregor i ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Stanisław Komorowski.


 


2000


25 stycznia ogrodziliśmy teren przyszłego teatru.


Pod koniec kwietnia odbył się Przegląd Adaptacji Filmowych Dzieł Williama Szekspira, który zwieńczyły obchody Jego Urodzin.


Powstały pierwsze wizualizacje wnętrz teatru stworzone przez reżysera i scenografa Andrzeja Markowicza.


W maju na naszym placu podłączona została woda i elektryczność.


Na zlecenie Fundacji firma ABC Consulting wykonała business plan i feasibility study naszego teatru z uwzględnieniem funkcji konferencyjnej.


1 czerwca rozpoczęły się badania archeologiczne.


6 czerwca - w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Rady Sponsorów, którego gospodynią była Jolanta Kwaśniewska.


8 czerwca w biurowcu Twojego Stylu w Warszawie dla naszych największych sponsorów zorganizowaliśmy kolację, której gościem honorowym był Marszałek Sejmu - Maciej Płażyński.


5-12 sierpnia odbył się IV Festiwal Szekspirowski. Złotego Yoricka zdobył Teatr Powszechny z Warszawy za "Wesołe Kumoszki z Windsoru" w reż. Piotra Cieplaka. Najlepsze recenzje zebrał "Hamlet" Teatru Farsy z Sankt Petersburga w reż. Wiktora Kramera.


12 września odbyła się nasza Gala w teatrze Globe w Londynie. W obecności JKW Księcia Walii i wielu wybitnych gości pokazany został Hamlet, z Markiem Rylancem w roli głównej.


 


2001


23 kwietnia 2001 roku odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 10-lecia Fundacji Theatrum Gedanense wraz z tradycyjnie organizowanymi tego dnia przez Fundację Urodzinami Williama Szekspira. Podwójne urodziny uświetniła obecność Mistrza Polskiej Sceny Andrzeja Wajdy, Patrona Honorowego Fundacji Theatrum Gedanense W Teatrze Kameralnym w Sopocie zaprezentowaliśmy reżyserowany przez niego spektakl „Jak wam się podoba” z udziałem studentów Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz cenionych aktorów Starego Teatru. Wystąpili między innymi: Jerzy Trela, Anna Polony i Maciej Stuhr. Przedstawieniu towarzyszyła ekspozycja szkiców Andrzeja Wajdy dotyczących gdańskiej inscenizacji Hamleta z 1960 roku oraz wystawa Fundacji Theatrum Gedanense związana z projektem rekonstrukcji teatru elżbietańskiego w Gdańsku.


23-27 kwietnia w kinie Watra – Syrena odbył się przegląd adaptacji filmowych dzieł Williama Szekspira „Szekspir Filmowy” (12 filmów) obejmujący najciekawsze ekranizacje poczynając od znakomitych dzieł jeszcze niemego kina, poprzez oryginalne dzieła Akiry Kurosawy, Orsona Wellesa, kończąc na najnowszych ekranizacjach takich twórców jak Julie Taymor i jej „Tytus Andronicus”. W programie znalazły się również filmowe adaptacje dzieł szekspirowskich polskich twórców: Romana Polańskiego i Andrzeja Wajdy.


5 - 21 sierpnia odbył V Festiwal Szekspirowski. W ramach Festiwalu prezentowaliśmy trzy polskie spektakle, w tym dwie znakomite inscenizacje "Króla Leara" oraz szereg wybitnych przedstawień zagranicznych. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję oglądać tak wybitne inscenizacje jak "Kupiec Wenecki" w reżyserii uznanego twórcy rosyjskiego Roberta Sturui przygotowany przez Teatr ET CETERA z Moskwy ze świetna rolą Aleksandra Kaliagina oraz oryginalną inscenizację "Otella" Teatru Meno Fortas z Wilna, w reżyserii wybitnego twórcy Eimuntasa Nekrosiusa. Duże uznanie zdobyło również przedstawienie Teatru Andreja Bagara z Nitry na Słowacji "Makbet" w reżyserii Vladimira Moravka ze znakomitą rolą Mariana Labudy. Gościliśmy również Akademię Sztuk z Sankt Petersburga, której "Hamlet" cieszył się dużym zainteresowaniem głównie ze strony młodzieży. Festiwalowi towarzyszył cykl warsztatów teatralnych prowadzonych przez Marjorie Hayes z USA, Prof. Golikowa z Sankt Petersburga oraz tradycyjnie współpracujący z Fundacją Teatr Znak.


 


2002


23 kwietnia odbyły się 438 Urodziny Williama Szekspira, którym towarzyszyło przedstawienie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy „Hamlet, Książę Danii” w reżyserii Krzysztofa Kopki z inscenizacją Jacka Głomba. Spektakl został zaprezentowany w Kościele Świętego Jana 23 i 24 kwietnia.


8 lipca 2002 odbyła się uroczystość podpisania Listu Intencyjnego dotyczącego współpracy na rzecz rekonstrukcji Gdańskiego Teatru Elżbietańskiego. Anglojęzyczna wersja dokumentu została przekazana Patronowi Fundacji Theatrum Gedanense Jego Książęcej Wysokości Księciu Walii podczas uroczystej kolacji w Rezydencji Księcia w Highgrove. Imprezę uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu Janusza Olejniczaka. W wieczorze wzięli udział goście ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii i Polski z kręgów kultury, dyplomacji i biznesu. List Intencyjny został sygnowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Zarębskiego, Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Prezesa Fundacji Theatrum Gedanense Profesora Jerzego Limona. W dokumencie strony zobowiązują się do podejmowania wspólnych działań zmierzających do rekonstrukcji Gdańskiego Teatru Elżbietańskiego, w szczególności do starań o pozyskiwanie środków finansowych na ten cel, oraz intensywnej promocji idei przedsięwzięcia w kraju i za granicą. List zawiera harmonogram prac nad projektem. Podpisanie Listu Intencyjnego jest bardzo ważnym etapem w działalności Fundacji, pozwalającym nam zjednoczyć wysiłki prowadzące do rekonstrukcji Teatru Elżbietańskiego w Gdańsku.


W dniach 3-10 sierpnia odbył się VI Festiwal Szekspirowski. W jego ramach zaprezentowano 8 różnych przedstawień: 7 zagranicznych i 1 polskie. W imprezie brały udział następujące zespoły: Teatr Meno Fortas z Litwy z „Makbetem”, Watermill Theatre z Anglii z „Rose Rage” (spektaklem opartym na ”Henryku VI”), Obwodowy Teatr Lalek z Białorusi z „Tragedią Makbeta” i „Snem Nocy Letniej”, Teatr Młodego Widza z Rosji ze spektaklem „Romeo i Julia”, Teatr Eugene Ionesco z Mołdawii z „Hamletem” Gościnnie wystąpił Teatr Muzyczny z Gdyni trans-operą: „Sen Nocy Letniej”. Festiwalowi już kolejny rok towarzyszył bogaty program warsztatów skierowanych do młodzieży prowadzonych przez: Natalię Łapinę i innych pedagogów Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych z Petersburga oraz Stowarzyszenie Teatr-Znak z Gdańska. Wydarzeniami VI Festiwalu były spektakle brytyjski i litewski: „Rose Rage” w reżyserii Edwarda Halla Teatru Watermill z Newbury i „Makbet” w reżyserii Eimuntasa Nekroąiusa Teatru Meno Fortas z Wilna. VI Festiwal Szekspirowski spotkał się z bardzo przychylnymi opiniami krytyków i publiczności. Ogółem impreza zgromadziła około 6000 widzów.


15, 16 i 17 września 2002 r. dzięki staraniom fundacji w Gdańsku zaprezentowano spektakl „Tragedia Hamleta” Teatru Bouffes du Nord z Paryża w reżyserii Petera Brooka - jednego z największych współczesnych twórców teatralnych. Sam reżyser gościł również w Gdańsku i 15 września po przedstawieniu spotkał się z licznie zgromadzoną publicznością. Spektakle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Widzowie przybywali do Gdańska z całej Polski. Na życzenie reżysera 16 i 17 września zorganizowano dodatkowe przedstawienia przedpołudniowe dla studentów i młodzieży szkolnej.


10 października w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów sponsorom rocznym i strategicznym Fundacji Theatrum Gedanense. W uroczystości wzięła udział Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska - Przewodnicząca Rady Sponsorów Fundacji Theatrum Gedanense. W dalszej części wieczoru odbyła się prezentacja spektaklu „Sen nocy letniej” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Narodowego w Warszawie, który zdobył jedyne wyróżnienie w konkursie na najlepszą inscenizację szekspirowską sezonu artystycznego 2001/2002. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się, po spektaklu. Nagrodę – rzeźbę Kazimierza Kalkowskiego odebrał w imieniu całego zespołu – dyrektor Teatru – Krzysztof Torończyk. Specjalną nagrodę – 25 000 PLN, ufundowaną przez Fundację Feliksa Łaskiego z Londynu i Fundację Theatrum Gedanense - za całokształt zmagań z twórczością Williama Szekspira otrzymał Jerzy Grzegorzewski.


 


2003


10 lutego został zatwierdzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - Śródmieście - rejon ul. Podwale Przedmiejskie w mieście Gdańsku, który obejmuje teren naszej działki przeznaczonej pod budowę teatru (podst. prawna: UCHWAŁA Nr LIII/1622/2002 Rady Miasta Gdańska z dnia 26 września 2002 r.).


23 kwietnia obchodziliśmy już 439 Urodziny Szekspira. Tym razem obchody miały charakter spotkania publiczności z pozadramatyczną twórczością Williama Szekspira oraz poezją innych współczesnych mu autorów, a także muzyką polskiego i angielskiego renesansu. Gwiazdami urodzinowego wieczoru byli: Anna Dymna, Krzysztof Jasiński i Radosław Krzyżowski. Obchodom urodzinowym towarzyszyła sesja naukowa pt.: “Burza wokół Burzy” organizowana przez Uniwersytet Gdański i Polskie Towarzystwo Szekspirowskie oraz wystawa: “Sposób na Szekspira. Burza na scenach polskich 1901-2003” organizowana przez Dział Teatralny Muzeum Narodowego w Gdańsku.


W dniach 2-9 sierpnia odbył się VII Festiwal Szekspirowski, zaprezentowano 9 spektakli. Festiwal otworzył "Wieczór Trzech Króli" Teatru Ludowego z Nowej Huty w reżyserii Katarzyny Deszcz, który otrzymał wyróżnienie w organizowanym przez Fundację "Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2002/2003". Zaprezentowaliśmy między innymi następujące spektakle zagraniczne: uznany za największe wydarzenie festiwalu "Tymon Ateńczyk" Teatru Shakespeare und Partner z Bremy, kontrowersyjny spektakl ukraińskiego awangardowego twórcy Andrieja Żołdaka "Hamlet. Sny" Państwowego Akademickiego Teatru Dramatycznego z Charkowa, egzotyczny kubański spektakl "Otra Tempestad" (Inna Burza) Teatru Buendia z Hawany, oraz "Stracone zachody miłości" w konwencji teatralno - cyrkowej Teatru Dramatycznego z Rygi. W ramach festiwalu odbyły się również offowe prezentacje dwóch Akademii Teatralnych: "Sen Nocy Letniej" i "Ryszard III" Szkockiej Królewskiej Akademii Muzyki i Dramatu z Glasgow, oraz "Sen Nocy Letniej" Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych z Sankt Petersburga. Scenie offowej towarzyszył program edukacyjny obejmujący warsztaty teatralne i cykl wykładów dotyczących prezentowanych na festiwalu spektakli.
Festiwalowi towarzyszyło szereg imprez: wystawa projektów scenografii i kostiumów gdańskiej ASP i wystawa fotografii teatralnej Kena Reynoldsa "Szekspir. Obrazy Sceniczne", koncert muzyki kubańskiej w wykonaniu grupy Buendia Habana z Kuby, spektakl młodzieżowy Teatru Wybrzeżak „Romeo i Julia”, pokaz tańców renesansowych w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego „Chastelana” i parady uliczne. Festiwal spotkał się z przychylnymi opiniami krytyków i publiczności. Ogółem impreza zgromadziła około 6000 widzów.


26 października w przepięknych wnętrzach Folger Shakespeare Library w Warszyngtonie (w sąsiedztwie Kapitolu) odbyła się inauguracja Amerykańskiego Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense, z udziałem obu Pań Prezydentowych Jolanty Kwaśniewskiej i Laury Bush. Impreza miała charakter uroczystej kolacji połączonej z występem artystycznym. W wieczorze wzięło udział wiele znakomitości ze świata dyplomacji, polityki, kultury i biznesu.


21 listopada 2003 w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Złotego Yoricka, którą Jury Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira uhonorowało spektakl „Burza” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.


W dniach 15-24 grudnia przeprowadzono badania hydrogeologiczne na działkach nr 349/2 i 349/6 w rejonie ulic Bogusławskiego i Podwale Przedmiejskie.


 


2004


W dniach 22 marca – 23 kwietnia przeprowadziliśmy regionalną akcję „Edukacyjny Odjazd Filmowy” w ramach projektu Szeskpir Europejczykiem – pokazy filmów wraz z prelekcjami w Wejherowskim i Tczewskim Centrum Kultury oraz w liceach ogólnokształcących z Pruszcza, Rumii i Pucka w dniach


19 – 23 kwietnia odbył się przegląd filmów szekspirowskich „Szekspir Filmowy” zakończony obchodami urodzin Williama Szekspira oraz seminarium na temat adaptacji szekspirowskich.


W dniach 26-28 lipca miał miejsce Festiwalowy Prolog - regionalne pokazy spektaklu ulicznego „Sen Szekspira” Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy (Malbork, Kościerzyna, Tczew). 


W dniach 31 lipca – 8 sierpnia odbyła się VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego podczas której realizowane były działania z trzech projektów finansowanych dzięki wsparciu Komisji Europejskiej: Szekspir Europejczykiem, Szekspir nad Bałtykiem i Rosyjski Szekspir.
Zaprezentowaliśmy 15 przedstawień szekspirowskich z całego świata. Wszystkie spektakl cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i prezentowane były przy wypełnionej widowni. Największymi wydarzeniami festiwalu okazały się spektakle wybitnego mediolańczyka Roberto Ciulli pracującego w Niemczech z Theatre an der Ruhr, w ich wykonaniu zobaczyliśmy Tytusa Andronikusa i Kupca Weneckiego. Bardzo przychylnymi opiniami krytyki cieszyły się również: spektakl wybitnego litewskiego reżysera Oskarasa Korsunovasa „Romeo i Julia”, ta sama sztuka w reżyserii Laszlo Bocsardiego w wykonaniu węgierskiego teatru Tamási Áron z Sf. Gheorghe z Rumunii oraz kontrowersyjna inscenizacja “Romea i Julii” w męskiej obsadzie w reżyserii Julii Abadżijewy zaprezentowana przez Teatr Łuny z Moskwy. Entuzjastycznie przyjęto amerykańskiego „Hamleta” w reżyserii Johna Blondella trwającego niewiele ponad godzinę i przygotowanego przez czterech aktorów Lit Moon Theatre z Santa Barbara w Kalifornii oraz „Otella” Miejskiego Teatru Dramatycznego Tilsit z Sowiecka w reżyserii Jewgienija Marczelliego utrzymanego w konwencji wojny w Iraku.
Ogromne wrażenie wywarły również polskie spektakle, między innymi nagrodzony Złotym Yorickiem „Ryszard III” w reżyserii Janusza Wiśniewskiego Teatru Nowego z Poznania oraz spektakle prezentowane w niekonwencjonalnej przestrzeni Stoczni Gdańskiej: „H.” (na podst. Hamleta) gdańskiego Teatru Wybrzeże w reżyserii Jana Klaty oraz „Portowa Opowieść” Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy w reżyserii Pawła Kamzy. Teatr z Legnicy zaprezentował również kostiumowy spektakl „Sen Szekspira” w reżyserii Małgorzaty Bulandy, w Kościele Św Jana. Bardzo podobał się również spektakl egzaminacyjny III roku Wydziału Aktorskiego Warszawskiej Akademii Teatralnej „Postacie z Szekspira” pod opieką artystyczną Mai Komorowskiej.
Festiwalowi towarzyszyła trzydniowa międzynarodowa konferencja naukowa „GRY W SZEKSPIRA DZISIAJ – współczesna recepcja Szekspira w krajach nadbałtyckich”, z udziałem szekspirologów i twórców ze Szwecji, Danii, Niemiec, Rosji, Estonii, Litwy, Łotwy i Polski, organizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Szekspirowskim.
Podczas Festiwalu realizowany był rozbudowany program edukacyjny, który objął warsztaty teatralne prowadzone przez artystów i reżyserów z teatrów uczestniczących w festiwalu oraz warsztaty plastyczne inspirowane festiwalem. Zaprezentowaliśmy wystawę fotografii rosyjskich inscenizacji szekspirowskich „Rosyjski Szekspir”. Odbył się również panel dyskusyjny poświęcony obecności sztuk Szekspira w miejscach nieteatralnych.
2 sierpnia odbyło się uroczyste ogłoszenie Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego na projekt „Teatru Elżbietańskiego” w Gdańsku z udziałem patrona konkursu Ministra Kultury RP Waldemara Dąbrowskiego.


 


2005


W dniach 7-10 stycznia trwały obrady jury Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego na projekt „Teatru Elżbietańskiego” w Gdańsku (pod przewodnictwem krakowskiego architekta Stanisława Deńki; w jury zasiadał m. in. Andrzej Wajda). Werdykt ogłoszono 10 stycznia, spośród 38 zakwalifikowanych prac Sąd Konkursowy nagrodził 3 prace: Nagrodę Specjalną otrzymała praca autorstwa zespołu Renato Rizzi z Włoch; a dwie Nagrody Równorzędne zostały przyznane pracom autorstwa zespołów Design Engine Architects Ltd. Timothy Bradley oraz Pippa Nissen – Nissen Adams LLP, Wielka Brytania. Wystawa prezentująca nagrodzone i nadesłane prace trwała od 10 do 23 stycznia.


11 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się prezentacja zwycięskiego projektu weneckiego architekta Renato Rizzi (z udziałem m.in. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Prezesa Fundacji Jerzego Limona i Renato Rizzi)


23 kwietnia, w 441 rocznicę urodzin Williama Szekspira, odbyły się uroczyste obchody tego święta w Klubie Studenckim Żak w Gdańsku. Imprezę rozpoczęło spotkanie z twórcami z Łotwy, Danii i Polski otwierające projekt edukacyjny „Multiteatr – różnorodność w edukacji teatralnej”. Wieczór Urodzinowy wypełniły: teatralny quiz z nagrodami, promocja nowych publikacji książkowych: „Czytanie Szekspira” wydane przez słowo/obraz terytoria oraz „Gry w Szekspira” wydane przez Fundację Theatrum Gedanense oraz Kulinarna Uczta Szekspirowska. Imprezie towarzyszyły: wystawa prac plastycznych i fotografii wykonanych na Festiwalu Szekspirowskim oraz wystawa prezentująca projekt architektoniczny Renato Rizzi


17 czerwca w Fabryce Trzciny w Warszawie, podczas festiwalu „I LOVE GDANSK”, odbyło się spotkanie poświęcone Fundacji Theatrum Gedanense. Wystąpieniu prezesa Fundacji – profesora Jerzego Limona towarzyszyła wystawa prezentująca projekt architektoniczny Teatru „Elżbietańskiego” w Gdańsku.


W dniach 6-13 sierpnia odbył się IX Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Zaprezentowane zostało 14 spektakli (12 zagranicznych, 2 polskie). Zrealizowane zostały dwa projekty teatralno-edukacyjne dofinansowane przez Unię Europejską.
Festiwal otworzyła, nagrodzona Złotym Yorickiem, „Komedia omyłek” w reżyserii Macieja Prusa Teatru Nowego z Łodzi. Wśród sztuk zaprezentowanych na Festiwalu szczególnie ciepło przyjęty przez widzów i krytykę był: „Hamlet” po hebrajsku w wykonaniu Teatru Cameri z Tel Awiwu (Izrael) w reżyserii Omri Nitzana, premierę spektaklu zaszczycili między innymi: Prezydent Lech Wałęsa z Małżonką, Andrzej Wajda, Pani Maria Kaczyńska z córką, Pani Premier Izabela Jaruga Nowacka. Bardzo przychylnie przyjęty przez Krytykę był również kameralny spektakl Teatru Szkoły Dramatycznej z Moskwy w reżyserii Dmitrija Krymowa „Trzy siostry” (sztuka oparta o szekspirowskie dzieła: „Króla Leara”, Stracone Zachody Miłości” oraz cykl „Sonety”). Na szczególny aplauz ze strony publiczności zasłużyły: współczesna adaptacja „Romea i Julii” Teatru Liepaja z Łotwy w reżyserii Galiny Poliszuk, niezwykle malowniczy „Makbet”: w interpretacji Teatru Dramatycznego z Armenii w reżyserii Armena Handikjana, spektakl „H.” Teatru Wybrzeże z Gdańska w reżyserii Jana Klaty, etniczny „Prolog do Makbeta” w wykonaniu Teatru DACH z Kijowa na Ukrainie w reżyserii Władysława Troickija oraz pełne humoru barwne widowisko „Wiele hałasu o nic” grane w języku sycylijskim włoskiego Teatru Lunaria z Katanii (reż. Giuseppe Dipasquale). Zainteresowaniem publiczności cieszyły się węgierski „Sen nocy letniej” (teatr Uj Szinhaz z Budapesztu, reż. Sergej Masłobojszczyjkow) oraz „Zimowa opowieść” (reż. Oleg Żiugżda) białoruskiego Obwodowego Teatru Lalek z Grodna. Kontrowersje wzbudził „Makbet” w stylu elżbietańskim zaprezentowany przez teatr Shakespeare und Partner z Niemiec w reżyserii Norberta Kentrupa. Młodzież ciepło przyjęła studenckie spektakle: „Hamlet – Gdzie lęgną się koszmary” w wykonaniu Skandynawskiej Akademii Teatralnej GITIS z Danii w reżyserii Klaudyny Rozhin, a szczególnie interesująca okazała się „Miarka za miarkę” w wykonaniu studentów z London Metropolitan University z Londynu.
Podczas festiwalu zrealizowane zostały dwa różnorodne repertuarowo projekty edukacyjne. „Międzynarodowa Letnia Akademia Teatru i Dramatu. Projekt Pilotażowy” zawierała: warsztaty teatralne, wykłady teoretyczne, spektakle, dyskusje z artystami oraz prezentacje warsztatowe. Natomiast projekt „Multiteatr – różnorodność w edukacji teatralnej” oferował: warsztaty teatralne, warsztaty artystyczne (plastyczne, video reportażu oraz fotograficzne), spektakle, wystawę prac plastycznych oraz akcję pilotażową „Bliżej teatru” (zapewniającą udział w imprezach festiwalu grupom młodzieży ze szkół średnich, wraz z nauczycielami, z małych miast regionu województwa pomorskiego: Bytowa, Kościerzyny, Kwidzyna, Tczewa).
Imprezami towarzyszącymi projektom edukacyjnym były: Konkurs Fotograficzny „Migawki Szekspirowskie” (na najlepszą fotografię inspirowaną imprezami IX Festiwalu Szekspirowskiego) oraz wystawa plakatów ze spektakli szekspirowskich goszczących na dotychczasowych edycjach Festiwalu Szekspirowskiego.


14 września, w siedzibie Fundacji, został rozstrzygnięty Konkurs Fotograficzny. Z 73 nadesłanych prac Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach. W kategorii zdjęcie pojedyncze pierwszą nagrodą uhonorowano Ryszarda Pajdę, w kategorii zestaw zdjęć pierwszą nagrodę otrzymał Łukasz Oganowski.


30 września, w Galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, odbył się wernisaż wystawy prezentującej wszystkie prace nadesłane na Konkurs Fotograficzny oraz prace nagrodzone. Wystawa była prezentowana do 17 października.


 


2006


19-21 kwietnia odbywała się impreza artystyczno-edukacyjna „Szekspir ze szklanego ekranu”, celebrująca 442 rocznicę urodzin Mistrza. Program zawierał m.in: przegląd spektakli Teatru Telewizji w gdańskim Kinie Kameralnym, prelekcje szekspirologów, spotkania z artystami, sesję naukową „Teatr Telewizji – sztuka telewizji” oraz panel dyskusyjny „Teatr Telewizji: przyszłość czy kres?”. Pokazy spektakli Teatru Telewizji kierowane były do uczniów trójmiejskich szkół oraz do szerokiej publiczności. Na zakończenie, 22 kwietnia, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbyła się uroczystość urodzinowa Williama Szekspira z tortem jubileuszowym. Impreza organizowana była we współpracy z Gdańskim Centrum Filmowym.


W dniach 2-12 sierpnia odbył się X Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Projekt „Dziesięciolecie Europejskiego Szekspira w Polsce”, dofinansowany przez Unię Europejską z Programu Kultura 2000, zakładał: wystawienie 14 spektakli w ramach festiwalu (8 teatrów zagranicznych, 6 polskich) oraz projekt edukacyjny „Międzynarodowa Letnia Akademia Teatru i Dramatu”. Podczas jubileuszowego festiwalu po raz pierwszy został przeprowadzony Międzynarodowy Konkurs na Najlepszy Spektakl Szekspirowski z całą pulą nagród dla przedstawień i twórców wybranych przez międzynarodowe jury.
Podczas festiwalu zaprezentowano następujące spektakle zagraniczne: „Sen nocy letniej” w wykonaniu Teatru Yohangza z Chuncheon (Korea Płd.) w reżyserii Jung Ung Yanga, „Romeo i Julię” w interpretacji Teatru Vesturport z Rejkjaviku (Islandia) w reżyserii Gisli Örn Gardarssona, „Otella” – w wykonaniu niemieckiego Teatru Münchner Kammerspiele z Monachium w reżyserii Luka Percevala, rumuński „Wieczór Trzech Króli” (Teatr Narodowy z Craiovej, reż. Silviu Purcarete), włoską „Burzę” graną w języku sycylijskim (Teatr Lunaria z Katanii, reż. Giuseppe Dipasquale), amerykańskiego „Ryszarda II” (Teatr Lit Moon z Santa Barbary, reż. John Blondell) oraz monodram - „Lear” w języku turkmeńskim w wykonaniu aktora Anny Mele (Teatr Awara z Aszchabadu, reż. Owljakuli Hodżakuli) i studencki spektakl w całkowicie żeńskiej obsadzie „Makbet” z London Metropolitan University z Wielkiej Brytanii (reż. Gian Carlo Rossi).
Polskie spektakle prezentowane podczas festiwalu obejmowały: „Romeo i Julia” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego Sceny Dramatycznej im. C.K. Norwida Teatru z Jeleniej Góry (pierwsze wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2005/2006), „Tytus Andronikus” Teatru Wybrzeże z Gdańska w reżyserii Moniki Pęcikiewicz, „Otello” Teatru Modrzejewskiej z Legnicy w reżyserii Jacka Głomba. Ponadto zaprezentowane zostały: monodram „Fal/staff” w wykonaniu Krzysztofa Gordona (Teatr Rondo ze Słupska, reż. Stanisław Miedziewski); oraz spektakle studenckie: „Sceny z Szekspira” wykonany przez studentów drugiego roku Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza z Warszawy (reż. Piotr Cieplak). i „Sztuka Dialogu z Szekspirem. Improwizacje” przygotowany przez młodych aktorów i reżyserów z Domu Pracy Twórczej z Wigier pod kierunkiem reżysera Tadeusza Słobodzianka.
W Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Spektakl Szekspirowski przyznane zostały następujące nagrody i wyróżnienia: główna nagroda za najlepszy spektakl X Festiwalu Szekspirowskiego oraz nagroda publiczności - „Sen nocy letniej” (Teatr Yohangza z Korei); najlepsza reżyseria - Jacek Głomb („Otello”, Teatr Modrzejewskiej z Legnicy); najlepsza rola kobieca – Ewa Galusińska (Desdemona w „Otellu” Teatru Modrzejewskiej); najlepsza rola męska – Anna Mele (monodram „Lear” Teatru Awara z Aszchabadu).
W czasie X Festiwalu Szekspirowskiego został także zrealizowany bogaty projekt edukacyjny „Międzynarodowa Letnia Akademia Teatru i Dramatu”. Program zajęć obejmował: 8 warsztatów teatralnych (aktorskie, reżyserskie, wokalne, scenograficzne), 3 warsztaty artystyczne (plastyczne, fotograficzne oraz dziennikarskie), 12 wykładów teoretycznych, dyskusje oraz 2 wystawy prac warsztatowych.
Imprezami towarzyszącymi były: promocja książki „Gdańsk jest Teatrem”, projekcja spektaklu Teatru Telewizji, publiczna prezentacja projektu Gdańskiego Teatru Elżbietańskiego oraz panel dyskusyjny „Szekspir filmowy”. Ponadto przeprowadzona została regionalna akcja edukacyjna „Bliżej Teatru” zapewniająca udział w imprezach festiwalu grupom młodzieży ze szkół średnich wraz z nauczycielami. Grupy pochodziły z małych miast regionu województwa pomorskiego: Kościerzyny, Tczewa i Żukowa.


W dniach 2 sierpnia - 11 września trwały dwa otwarte dla festiwalowej publiczności konkursy: Konkurs Fotograficzny „Migawki Szekspirowskie. II Odsłona” na najlepszą fotografię inspirowaną imprezami X Festiwalu Szekspirowskiego oraz Konkurs Literacki „Łabędzie Pióro” na najlepszą recenzję teatralną X Festiwalu Szekspirowskiego.


18 września, w siedzibie Fundacji, został rozstrzygnięty Konkurs Fotograficzny „Migawki Szekspirowskie. II Odsłona”. Na konkurs nadesłano 73 prace. Jury w składzie: Piotr Zabłocki – przewodniczący (ZPAF i GTF), Piotr Januszewski (GTF) i Adam Fleks (prezes GTF) przyznało nagrody w dwóch kategoriach: zdjęcie pojedyncze (dwie nagrody oraz wyróżnienie) oraz zestaw zdjęć (dwie nagrody oraz wyróżnienie).


28 września został rozstrzygnięty Konkurs Literacki „Łabędzie Pióro”. Jury w składzie: Jacek Kopciński – przewodniczący (redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”), prof. dr hab. Jan Ciechowicz (Uniwersytet Gdański) oraz dr Małgorzata Jarmułowicz (Uniwersytet Gdański) przyznało trzy równorzędne nagrody za najlepszą recenzję spektaklu prezentowanego podczas festiwalu.


29 września, w Sali Morskiej Ratusza Głównomiejskiego w Gdańsku, odbył się wernisaż wystawy prezentującej wszystkie prace nadesłane na Konkurs Fotograficzny oraz prace nagrodzone. Na wystawie „Migawki Szekspirowskie. II Odsłona” prezentowane były także prace nagrodzone w Konkursie Literackim. Wszystkim laureatom wręczono nagrody. Dodatkowo odbyła się publiczna prezentacja prac, które powstały podczas warsztatów fotograficznych prowadzonych podczas X Festiwalu Szekspirowskiego przez artystę fotografika ze Stoczni Gdańskiej – Michała Szlagę. Wystawa trwała do 15 października, towarzyszyły jej spotkania i prelekcje na temat teatru elżbietańskiego organizowane dla uczniów gdańskich szkół średnich.
200712 lutego – 23 kwietnia odbywała się akcja edukacyjna „Poskramianie Szekspira”. Była to seria wydarzeń inspirowanych sztuką Williama Szekspira pt. „Poskromienie złośnicy”. Akcja skierowana była do uczniów szkół średnich regionu województwa pomorskiego (Gdańsk i Żukowo). W ramach projektu odbył się wykład prof. dr. hab. Jana Ciechowicza (Uniwersytet Gdański) na temat tejże komedii Szekspira, pokazano projekcję filmu „Zakochana złośnica” (reż. Gil Junger, 1999) – adaptacji opartej na sztuce, pokazano realizację Teatru Telewizji BBC „Poskromienie złośnicy” (reż. Jonathan Miller, 1980), w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbył się pokaz specjalny musicalu „Kiss me, Kate” (reż. Maciej Korwin) również opartego na tym dziele Szekspira. Każdy uczestnik akcji otrzymał profesjonalne opracowanie komedii. Dodatkowo, przeprowadzony został ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Współczesna złośnica”, który był próbą przeniesienia sztuki w czasy współczesne. Uczestnikiem konkursu mógł być każdy, kto zapoznał się ze sztuką Szekspira „Poskromienie złośnicy” - przeczytał tekst komedii, obejrzał spektakl Teatru Telewizji, adaptację filmową lub przedstawienie teatralne. Warunkiem było przeniesienie sztuki w czasy współczesne. Werdykt jury został ogłoszony dnia 23 kwietnia podczas wieczoru urodzin Williama Szekspira. Przewodniczący jury – prof. Jerzy Limon (Uniwersytet Gdański) nagrodził dwie prace literackie oraz jedną pracę plastyczną.
W dniach 23 – 26 kwietnia miała miejsce impreza artystyczno-edukacyjna „Szekspir po kaszubsku”. Były to uroczyste obchody 443 rocznicy urodzin Williama Szekspira. Wieczór Urodzin odbył się 23 kwietnia w Sali Mieszczańskiej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Program zakładał: odegranie kilku scen z „Poskromienia złośnicy” (w języku kaszubskim) w wykonaniu trójmiejskich aktorów, koncert jazzowy gdańskiego artysty Ola Walickiego - również w języku kaszubskim, bankiet z tortem urodzinowym oraz przysmakami z kaszubskiej spiżarni. Obchodom towarzyszył kilkudniowy (24 - 26 kwietnia) przegląd filmowych adaptacji „Szekspir bez granic” prezentowany w gdańskim Kinie Kameralne (Gdańskie Centrum Filmowe). Podczas przeglądu pokazane zostały następujące filmy artystów z całego świata: „Hamlet” (reż. Franco Zeffirelli, 1990), „Stracone zachody miłości” (reż. Kenneth Branagh, 2000) oraz „Kupiec wenecki” (reż. Michael Radford, 2004). Projekcjom towarzyszyły prelekcje wybitnych specjalistów: prof. dr. hab. Jana Ciechowicza z Uniwersytetu Gdańskiego, dr. hab. Jacka Fabiszaka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania oraz dr. Wojciecha Owczarskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. Przegląd ten skierowany był głównie do uczniów trójmiejskich gimnazjów i szkół średnich (pokazy poranne wraz z prelekcjami na temat danych sztuk Szekspira) oraz do widzów dorosłych (wieczorne pokazy również zostały poprzedzone odpowiednio dobranymi prelekcjami).

W dniach 30 maja – 28 czerwca odbywała się kontynuacja imprezy kwietniowej, czyli regionalna akcja edukacyjna „Odjazd Filmowy”. W szkołach średnich regionu województwa pomorskiego (Gdańsk, Rumia, Wejherowo, Żukowo) pokazywano następujące adaptacje filmowe dzieł Szekspira: „Hamlet” (reż. Franco Zeffirelli), „Zakochany Szekspir” (reż. John Madden) – oparty na sztuce „Romeo i Julia”, „Tragedia Makbeta” (reż. Roman Polański). Odbyła się też seria wykładów na temat tychże sztuk Szekspira, w wykonaniu specjalistów: prof. dr. hab. Jana Ciechowicza z Uniwersytetu Gdańskiego, dr. Wojciecha Owczarskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, Andrzeja Puszkiewicza z Gdańskiego Centrum Filmowego.

W dniach 24 kwietnia – 28 czerwca trwał otwarty konkurs filmowy na najlepszą recenzję zainspirowaną dziełami filmowymi pokazywanymi zarówno podczas akcji „Szekspir bez granic” jak i „Odjazdu Filmowego”. Do konkursu zostały zaproszone osoby w dwóch grup wiekowych: młodzież (do 18 lat) oraz widzowie dorośli (powyżej 18 lat).

Dnia 7 lipca został ogłoszony werdykt jury konkursu filmowego. Jury w składzie: prof. dr hab. Jan Ciechowicz (Uniwersytet Gdański) oraz dr hab. Jacek Fabiszak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań) przyznało dwie nagrody (jedna w każdej grupie wiekowej) za najlepsze recenzje.

W dniach 7 lipca – 4 sierpnia trwała akcja „Dolne Miasto Górą!”. Był to bogaty wakacyjny program artystyczno-edukacyjny, skierowany do młodych (6 - 18 lat) mieszkańców zaniedbanej gdańskiej dzielnicy Dolne Miasto. Na ten innowacyjny projekt składało się 9 różnych warsztatów teatralnych oferowanych bezpłatnie dzieciom i młodzieży: aktorskie (4), improwizacyjne, scenograficzno-plastyczne, taneczne, „Kraina Kreatywności”, nauka chodzenia na szczudłach. Wśród instruktorów warsztatów znaleźli się zarówno profesjonalni aktorzy i reżyserzy z Polski (głównie z trójmiejskiego Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego „Wybrzeżak”) czy Wielkiej Brytanii (z uczelni London Metropolitan University) jak też gdańscy artyści i tancerze oraz młodzi i utalentowani studenci uczelni artystycznych (gdańska Akademia Sztuk Pięknych, warszawska Akademia Teatralna).
Projekt połączył we wspólnym działaniu szereg gdańskich instytucji i organizacji: Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Kraina Kreatywności, Stowarzyszenie Teatralno-Edukacyjne „Wybrzeżak”, Szkoła Podstawowa nr 65, Stowarzyszenie Artystyczne „Kultywator 3Miejski”, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Bliżej Centrum”, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Szpital Weterynaryjny Krzemińskiego, Królewska Fabryka Karabinów. Wszystkie działania twórcze zakończyły się Paradą Teatralną inaugurującą XI Festiwal Szekspirowski – przeszła ona z centrum Gdańska na Dolne Miasto. Dodatkowo, warsztaty aktorskie z instruktorami z London Metropolitan University zakończyły się w ostatnim dniu festiwalu pokazem spektaklu „Sen nocy letniej” w Sali Kolumnowej Królewskiej Fabryki Karabinów – zagrali wspólnie angielscy aktorzy i polscy uczestnicy warsztatów.

W dniach 3 – 11 sierpnia trwał XI Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Program imprezy zakładał: 9 spektakli (5 zagranicznych i 4 polskie) oraz bogaty projekt edukacyjny pod nazwą „Międzynarodowa Letnia Akademia Teatru i Dramatu”. Podczas festiwalu zaprezentowano „Miarkę za miarkę” (reż. Anna Augustynowicz) w wykonaniu zespołu Teatru Powszechnego z Warszawy – zdobywcę nagrody „Złoty Yorick” w ogólnopolskim Konkursie na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2006/2007. Pokazano jeszcze 3 polskie spektakle, były to: najnowsza produkcja gdańskiego Teatru Wybrzeże – „Komedia omyłek” (reż. Zbigniew Brzoza), „Gertruda” (spektakl oparty na sztuce „Hamlet”, rozpisany na dwóch aktorów) Teatru Stajnia Pegaza z Sopotu (reż. Ewa Ignaczak) oraz musical „Kiss me, Kate” (oparty na sztuce „Poskromienie złośnicy”) w wykonaniu zespołu Teatru Muzycznego z Gdyni (reż. Maciej Korwin). Na festiwalu zaprezentowano także spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu amerykańskiego Teatru Aquila z Nowego Jorku (reż. Peter Meineck). Wśród sztuk Szekspira pokazywanych w Trójmieście znalazł się w tym roku dwukrotnie spektakl „Król Lear” – można było podziwiać zarówno interpretację wielkiego rosyjskiego reżysera Lwa Dodina jak i wybitnego niemieckiego twórcy Roberta Ciullego. „Król Lear” został zagrany po rosyjsku przez aktorów Małego Teatru Dramatycznego – Teatr Europy z Sankt Petersburga (reż. Lew Dodin) a w języku niemieckim przez aktorów Theater an der Ruhr z Mülheim (reż. Roberto Ciulli). Sztuka „Hamlet” zaistniała na festiwalu dzięki gruzińskiemu zespołowi Państwowego Teatru Rustaveli z Tbilisi (reż. Robert Sturua). Ponadto pokazano spektakl studencki: „Sen nocy letniej” zagrali absolwenci uczelni London Metropolitan University z Londynu (reż. Gian Carlo Rossi i Lucy Richardson). Przedstawienie to zaistniało raz jeszcze (w nieco zmienionej formie i wersji polsko-angielskiej) jako pokaz warsztatowy – z udziałem młodych polskich aktorów ze Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego „Wybrzeżak” oraz młodzieży z Dolnego Miasta.
Edukacyjna część działań festiwalowych pod nazwą „Międzynarodowa Letnia Akademia Teatru i Dramatu” była bogata w różnorodne wydarzenia. Odbyły się 3 warsztaty teatralne: związane z „Hamletem” (prowadzone przez reżyser Ewę Ignaczak z sopockiego Teatru Stajnia Pegaza); teatrem ruchu (prowadzone przez aktora Roberta Richmonda z amerykańskiego Teatru Aquila); aktorskie „Reguły gry” (prowadzone przez reżyserów i aktorów angielskiego London Metropolitan University). Miały także miejsce trwające przez cały festiwal 3 warsztaty artystyczne: plastyczne „LOGO Szekspir” – tworzenie szekspirowskich murali (prowadzone przez artystkę-malarkę Iwonę Zając z Kolonii Artystów ze Stoczni Gdańskiej); fotograficzne – tworzenie portretów i reportaży z festiwalowych imprez (prowadzone przez artystę-fotografa Łukasza Oganowskiego z Kolonii Artystów ze Stoczni Gdańskiej); dziennikarskie – tworzenie gazety festiwalowej „Globe Daily” (prowadzone przez dr Joannę Puzynę-Chojkę z Uniwersytetu Gdańskiego) oraz dwie wystawy powarsztatowe (plastyczna i fotograficzna) zaprezentowane podczas ostatniego dnia festiwalu.
Ponadto zorganizowano 6 otwartych dla widzów festiwalowych, porannych spotkań z artystami w gdańskim Klubie Festiwalowym „CICO”, za każdym razem prowadzone przez znawców tematu. Pierwszego dnia festiwalu, tuż po konferencji prasowej dotyczącej XI Festiwalu Szekspirowskiego odbyło się spotkanie z Lwem Dodinem (reżyserem „Króla Leara” rosyjskiego Małego Teatru Dramatycznego) prowadzone przez prof. Andrzeja Żurowskiego (Uniwersytet Gdański). Następnego dnia miało miejsce spotkanie z Peterem Meineckiem (reżyserem „Romea i Julii” amerykańskiego Teatru Aquila) prowadzone przez dr Barbarę Świąder (Uniwersytet Gdański). Kolejnego dnia odbyło się spotkanie z Andrzejem Wajdą i jego żoną Krystyną Zachwatowicz prowadzone przez prof. Jana Ciechowicza (Uniwersytet Gdański). Do końca festiwalu były także następujące spotkania: z Robertem Sturua (reżyserem „Hamleta” gruzińskiego Państwowego Teatru Rustaveli); z Helmutem Scheferem (dramaturgiem „Króla Leara” niemieckiego Theater an der Ruhr) prowadzone przez dr Barbarę Świąder; z Anną Augustynowicz (reżyserem „Miarki za miarkę” warszawskiego Teatru Powszechnego) prowadzone przez dr Monikę Żółkoś (Uniwersytet Gdański).
W Klubie Festiwalowym miały ponadto miejsce liczne wieczorne imprezy m.in. odbyły się: Amerykańska Noc z Teatrem Aquila (spotkanie z aktorami i reżyserem), Gruzińska Noc z Teatrem Rustaveli (zabawa przy tradycyjnej gruzińskiej muzyce i potrawach), „Szalone Improwizacje Teatru Wybrzeżak” (występy improwizatorskie młodych aktorów z gdańskiego Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego „Wybrzeżak”), Angielska Noc z London Metropolitan University (aktorski pojedynek studentów LMU i polskich aktorów z STE „Wybrzeżak”).
Dodatkowo, po raz trzeci została zorganizowana akcja edukacyjna „Bliżej Teatru” – udział w festiwalu grup młodzieży ze szkół średnich regionu województwa pomorskiego (Gdańska, Kościerzyny i Żukowa).

W dniach 3 sierpnia – 24 września trwały dwa otwarte konkursy: fotograficzny „Migawki Szekspirowskie. III Odsłona” na najlepsze zdjęcie inspirowane wydarzeniami XI Festiwalu Szekspirowskiego oraz literacki „Łabędzie Pióro” na najlepszą recenzję spektaklu festiwalowego.


Dnia 27 września ogłoszony został werdykt jury konkursu fotograficznego „Migawki Szekspirowskie. III Odsłona”. Jury w składzie: Piotr Zabłocki (członek ZPAF i GTF) oraz Michał Szlaga (niezależny artysta z Koloni Artystów w Stoczni Gdańskiej) przyznało nagrody w kategorii zdjęcie pojedyncze pięciu autorom.

Dnia 2 października ogłoszony został werdykt jury konkursu literackiego „Łabędzie Pióro”. Jury w składzie: przewodniczący prof. dr hab. Jan Ciechowicz (Uniwersytet Gdański),dr hab. Jacek Fabiszak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań) oraz dr Monika Żółkoś (Uniwersytet Gdański) przyznało trzy nagrody.

Dnia 5 października odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Migawki Szekspirowskie. III Odsłona”. Miał on miejsce w Sali Kolumnowej Królewskiej Fabryki Karabinów na gdańskim Dolnym Mieście. Pokazano zarówno prace nagrodzone jak i nadesłane na konkursy literacki i fotograficzny, rozdano nagrody laureatom, odbyła się też publiczna prezentacja zdjęć powstałych w czasie warsztatów fotograficznych oraz reportaży nakręconych w czasie 11 Festiwalu Szekspirowskiego (przez TVG i TVN).

W dniach 5 – 31 października trwała wystawa „Migawki Szekspirowskie. III Odsłona”.
W tym czasie zostało zorganizowanych 20 lekcji teatralnych przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Młodzież zwiedzała wystawę z przewodnikiem, słuchała wykładów na temat Szekspira i specyfiki teatru elżbietańskiego, dyskutowała o sztuce fotografii, oglądała filmy i pokazy slajdów, spotykała się z pracownikami Fundacji Theatrum Gedanense zapoznając się z historią i planami organizacji.

2008
20 lutego w Domu Uphagena w Gdańsku odbyło się uroczyste powołanie nowej instytucji kultury - Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Podczas uroczystości Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski oraz Prezes Fundacji Theatrum Gedanense profesor Jerzy Limon podpisali umowę, na mocy której została utworzona instytucja. Powołany został także dyrektor naczelny instytucji, którym został profesor Jerzy Limon. W uroczystości wziął udział profesor Renato Rizzi z Wenecji, który jest autorem projektu architektonicznego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

23 kwietnia w Archikatedrze Oliwskiej odbyły się obchody 444 rocznicy Urodzin Williama Szekspira. Wieczór uświetnił program „Sny Williama i Felixa”: Polska Filharmonia Kameralna z Sopotu pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego wykonała muzykę Felixa Mendelssohna do dramatu „Sen nocy letniej” Williama Szekspira, śpiewał Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis; fragmenty sztuki „Sen nocy letniej” odegrali aktorzy Teatru Wybrzeże z Gdańska: Małgorzata Brajner, Marta Kalmus i Krzysztof Gordon.

24 kwietnia w ramach obchodów urodzinowych, w siedzibie Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego „Wybrzeżak”, gdańskim Klubie Garnizonowym, odbył się pokaz specjalny spektaklu „Romeo i Julia” w reż. Marzeny Nieczui-Urbańskiej poprzedzony wykładem prof. dr. hab. Jana Ciechowicza z Uniwersytetu Gdańskiego.

28 kwietnia odbył się w VIII LO w Gdańsku I Międzyszkolny Konkurs Szekspirowski (sprawdzający wiedzę o życiu i twórczości Williama Szekspira), współorganizowany przez Fundację Theatrum Gedanense. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z regionu województwa pomorskiego. W gestii fundacji było: sprawowanie patronatu, ufundowanie nagród rzeczowych, pomoc merytoryczna przy formułowaniu pytań konkursowych, promocja konkursu, prezentacja dokonań FTG i planów GTS na przyszłość, tematyczna prelekcja teatrologa – dr. hab. Wojciecha Owczarskiego pt. „Jak czytać Szekspira”. W konkursie wzięło udział 119 uczestników z 10 szkół trójmiejskich.

11 czerwca w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcącym w Żukowie odbył się III Gminny Festiwal Młodzieży, w którym Fundacja wzięła czynny udział w części artystycznej prezentując działalność dotychczasową oraz plany na przyszłość Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Festiwal skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z gminy Żukowo

11 lipca rozpoczęła się SZEKSPIROMANIA na Dolnym Mieście i Orunii, czyli druga odsłona akcji DOLNE MIASTO GÓRĄ! Był to program bezpłatnych warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez młodych artystów. Projekt organizowany był w partnerstwie z Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Stowarzyszeniem Artystycznym KULTYWATOR 3MIEJSKI, Stowarzyszeniem Praktyków Kultury, Królewską Fabryką Karabinów, London Metropolitan University, Teatrem Lustra Strona Druga, Teatrem Bare Feet z Zambii. W ramach projektu odbyły się następujące warsztaty: plastyczno-teatralne: „KUKŁA TEŻ CZŁOWIEK” prowadzone przez Karola Prochackiego, szczudlarskie prowadzone przez Małgorzatę Meller i Katarzynę Sowalę, teatralno-artystyczne prowadzone przez Alicję Mojko i aktorów Teatru Lustra Strona Druga z Gdańskiego Archipelagu Kultury, bębniarsko -taneczne Teatru Bare Feet z Zambii, kuglarskie prowadzone przez Praktyków Kultury z warszawskiej Pragi oraz aktorskie i taneczne prowadzone przez brytyjskich studentów i wykładowców z London Metropolitan University. Efekt wspólnej pracy zaprezentowany został 9 sierpnia na wspaniałej wielobarwnej paradzie wieńczącej Festiwal Szekspirowski.

2-9 sierpnia miała miejsce XII edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Na dziewięciu scenach teatralnych i plenerowych Trójmiasta w sumie pokazano 29 przedstawień
(14 spektakli, większość pokazywana kilkukrotnie). W imprezach festiwalowych uczestniczyło ok. 12 000 widzów. Do najwyżej ocenianych spektakli festiwalu zaliczyć można „Miarkę za miarkę” najważniejszego dziś rumuńskiego reżysera Silviu Purcarete, „Zimową opowieść” japońskiego Teatru Ryutopia, plenerowy pokaz „Romea i Julii” Szekspirowskiego Teatru Globe z Londynu oraz „Hamletmachine” rumuńskiego teatru Odeon. Wielkie wrażenie zrobiły polskie spektakle: „Burza” w reżyserii Janusza Wiśniewskiego w wykonaniu Teatru Nowego z Poznania – laureat nagrody Złotego Yoricka za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu oraz kontrowersyjny „Hamlet” w reżyserii Moniki Pęcikiewicz Teatru Polskiego z Wrocławia. Kolejną polską produkcją był pokazywany w Gdyni „Makbet” Teatru Arka z Wrocławia, ciekawa inscenizacja z udziałem aktorów niepełnosprawnych. Udanym pomysłem okazała się noc monodramów, spektakle Ormiańczyka Hakoba Gazanczjana („Ofelia”) i Ukrainki Ireny Wolickiej („Ryszard po Ryszardzie”) zachwyciły aktorskim kunsztem i pomysłami inscenizacyjnymi. Publiczność doceniła również spektakle hiszpańskie – „Hamleta” Teatru Replika z Madrytu w reżyserii Jarosława Bielskiego oraz „Szekspira w walce” Królewskiej Wyższej Szkoły Sztuk Dramatycznych z Madrytu w reżyserii mistrza fechtunku Iñakiego Arana. Oba zagrane z temperamentem, z piękną scenografią Małgorzaty Żak, gdańszczanki, od 25 lat mieszkającej w Madrycie. Spektaklem, który wzbudził duże kontrowersje był amerykański musical „Lumping in Fargo” Teatru Transversal z Kalifornii, błyskotliwa, cięta satyra na amerykańskie społeczeństwo.
Ważną rolę na festiwalu odegrała grupa teatralno-taneczna Bare Feet z Lusaki, stolicy Zambii. Młodzi afrykańscy artyści wnieśli swoją energię, zaangażowanie, żywiołowość i niezwykłą umiejętność nawiązania kontaktu z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy warsztatów tej grupy, pochodzący w dużej części z Dolnego Miasta, byli zauroczeni odmiennością kulturową zambijskich artystów, ich muzyką, tańcem i pozytywną energią. Uczestnictwo tej grupy w festiwalu było bardzo cennym doświadczeniem uczenia tolerancji poprzez współpracę. Grupa Bare Feet z Zambii zaprezentowała również, wspólnie z trójmiejskim teatrem Lustra Strona Druga, spektakl „Igrając z Burzą” będący przepełnioną muzyką i śpiewem impresją na temat szekspirowskiego dramatu.
Program edukacyjny tegorocznego festiwalu był bardzo różnorodny i obejmował zarówno projekty artystyczno-społeczne jak i projekty edukacyjne przeznaczone dla studentów i młodych aktorów. Projektem o wymiarze społecznym, oprócz wspomnianej powyżej Szekspiromanii na Dolnym Mieście i Oruni, była kolejna odsłona akcji pt. „Bliżej Teatru” dla młodzieży z regionu województwa pomorskiego. Akcja umożliwiała młodzieży z okolicznych małych miast (m.in. z Żukowa i Kościerzyny) udział w Festiwalu Szekspirowskim poprzez specjalny jednodniowy program zawierający m.in. takie atrakcje jak zwiedzanie miasta, wykład przygotowujący do wieczornego spektaklu, wizyta w teatrze „od kulis” oraz obejrzenie spektaklu. Zapewnialiśmy także przejazd i posiłek dla każdej grupy.
Propozycjami edukacyjnymi dla starszej młodzieży i widzów dorosłych były wykłady, spotkania z artystami i warsztaty Letniej Akademii Szekspirowskiej. W tym nurcie warsztaty aktorskie poprowadził Yoshihiro Kurita, reżyser z japońskiego teatru Ryutopia, aktorstwa uczyli także: Amerykanie Bryan Reynolds i Chris Marshall z Teatru Transversal, Jarosław Bielski z hiszpańskiego Teatru Replika oraz Caleb Marshall z londyńskiego teatru Globe. Warsztaty fechtunku artystycznego poprowadził Inaki Arana z Królewskiej Wyższej Szkoły Sztuk Dramatycznych z Madrytu; a Amerykanie z teatru Transversal uczyli reżyserii świateł (Lonnie Alcaraz) i reżyserii dźwięku (Michael Hooker). Odbyły się także warsztaty tańca afrykańskiego z zespołem Bare Feet z Zambii. Kolejnymi propozycjami były warsztaty fotograficzne pod kierunkiem Prezesa Pomorskiego Okręgu ZPAF Stanisława Składanowskiego oraz warsztaty murales pod kierunkiem Iwony Zając, doświadczonej artystki, znanej m.in. ze swoich prac na murach stoczni. Efektem tych ostatnich jest powstanie Zewnętrznej Galerii Muralesów w przejściu pod skrzyżowaniem ulic Okopowej i Podwale Przedmiejskie. Ten trwały ślad Festiwalu w przestrzeni miejskiej znajduje się w pobliżu miejsca, gdzie w przyszłości stanie Gdański Teatr Szekspirowski. Podczas imprezy odbyło się siedemnaście spotkań z festiwalowymi twórcami w formie wykładów i dyskusji, a także pięć imprez narodowych w klubach festiwalowych, podczas których prezentowana była muzyka i kultura danego kraju.

14 września Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski wspólnie z regionalnym ośrodkiem telewizyjnym organizowała DZIEŃ OTWARTY W TVP GDAŃSK. Podczas imprezy odbyły się warsztaty recytatorskie, warsztaty animacji filmowej oraz warsztaty szczudlarskie, można było również zapoznać się z działalnością fundacji i projektem architektonicznym Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

17 października w Królewskiej Fabryce Karabinów na gdańskim Dolnym Mieście odbył się wernisaż wystawy „Migawki Szekspirowskie IV” - prezentującej zdjęcia z XII Festiwalu Szekspirowskiego i akcji „Dolne Miasto Górą!”. Wystawa była podsumowaniem konkursu fotograficznego oraz warsztatów realizowanych podczas festiwalu. Podczas wernisażu odbyły się zajęcia warsztatowe, wystąpił także zespół o nazwie „Remont Pomp”.

20 października - 17 grudnia 2008 można było oglądać wystawę „Migawki Szekspirowskie IV” w Królewskiej Fabryce Karabinów. W tym samym miejscu odbywały się Szekspirowskie lekcje teatralne, na które można było umówić grupy zorganizowane ze szkół i uczelni miasta i regionu województwa pomorskiego. Podczas zajęć można było obejrzeć wystawę oraz podyskutować na temat sztuki fotograficznej i zasad kompozycji. Program lekcji zakładał również krótkie omówienie postaci i twórczości Williama Szekspira oraz wprowadzenie pojęcia „teatr elżbietański”, a także prezentację działań Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego ilustrowaną pokazem zdjęć i krótkich filmów video. Dodatkowo, organizowane były warsztaty improwizatorskie wykorzystujące różne techniki teatralne.


19 listopada – 10 grudnia 2008 zaprosiliśmy młodzież z klas licealnych do udziału w próbach otwartych do szekspirowskich spektakli przygotowywanych przez gdański Teatr Wybrzeże: „Poskromienia złośnicy” w reżyserii Szymona Kaczmarka oraz „Wiele hałasu o nic” w reżyserii dyrektora teatru Adama Orzechowskiego. Po obejrzeniu prób, licealiści mieli możliwość podyskutowania z reżyserami na temat inscenizacji.

5 grudnia w Królewskiej Fabryce Karabinów odbyła się artystyczna impreza mikołajkowa dla dzieci. Program był bardzo różnorodny i zakładał m.in. działania plastyczne (robienie ozdób choinkowych, origami, lampionów), zdobienie pierników, gry i zabawy teatralne, warsztaty bębniarskie i taneczne, wizytę prawdziwego Mikołaja z prezentami, wspólne śpiewanie kolęd oraz oglądanie świątecznej bajki.

2009
1 lutego – 31 grudnia Projekt „Teatr i edukacja”
Doskonalenie nauczycieli w ramach pedagogiki teatralnej dla nauczycieli z Trójmiasta i z miast regionu województwa pomorskiego, którzy są zainteresowani teatrem. Cykl bezpłatnych szkoleń skierowany do 14 osób uczących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych; przedsięwzięcie było ściśle połączone z projektem „Teatr z klasą”, polegającym na edukowaniu uczniów tychże nauczycieli. Szkolenia obejmowały następującer zagadnienia: teatr w kulturze, drama i jej rola w wychowaniu młodzieży, elementy spektaklu teatralnego, nowe media.

1 marca – 31 października „Fabryka talentów na Dolnym Mieście”. Projekt realizowany wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Stowarzyszeniem Artystycznym KULTYWATOR 3MIEJSKI, Fundacją Art. Of Living Polska. Warsztaty: Filmowe, Artystyczno-plastyczne, Szczudlarskie, Bębniarskie, Teatralno-cyrkowe, Wokalne, Taneczne, Wyzwania-TAK!. W warsztatach wzięło udział ponad 60 dzieci z Dolnego Miasta w Gdańsku. Ważnym punktem projektu był przygotowany przez uczestników spektakl „Marzenia i sny”. Przedstawienia poprzedziły intensywne próby i ćwiczenia nabytych umiejętności: akrobacji, żonglowania, chodzenia na szczudłach a także śpiewu.

Projekt „Ponad sceną – nowe trendy w teatrze europejskim” 1 maja 2009 – 31 grudnia 2010. Projekt „Beyond the stage-new trends in European theatre” prezentował nowoczesne, interdyscyplinarne podejście do sztuki teatralnej poprzez połączenie wysokiej jakości działań artystycznych, myśli teoretycznej i edukacji. Realizowany był przez sieć doświadczonych Europejskich operatorów kultury: Festiwale Szekspirowskie z Polski (Gdańsk), Rumunii (Craiova) i Węgier (Gyula) oraz Londyński Uniwersytet Metropolitalny i grupę Parrabolla z Wielkiej Brytanii. Działania projektu umożliwiły wymianę artystów i ich dzieł w krajach współpracujących i poza nimi; przyczyniły się także do zwiększenia mobilności ekspertów kultury, naukowców i praktyków zaangażowanych w badania naukowe dotyczące tematyki projektu. Rezultatem projektu była także wymiana studentów i instruktorów warsztatów pomiędzy krajami uczestniczącymi w programie edukacyjnym. Działania projektu spełniły zakładany cel edukowania w zakresie nowego myślenia o teatrze i jego roli w świecie rozwijającej się komunikacji multimedialnej poprzez prezentacje pięciu multimedialnych spektakli teatralnych, instalacji artystycznej, międzynarodowej konferencji dotyczącej teatru intermedialnego pt. „Blending the Media. Art in the Theatre/Theatre in the Arts” oraz kompleksowego programu edukacyjnego dotyczącego sztuki, teatru i nowych mediów.

1 – 8 sierpnia „Letnia Akademia Szekspirowska”. Projekt edukacyjny realizowany podczas Festiwalu Szekspirowskiego. Program obejmuje: warsztaty teatralne i artystyczne, wykłady szekspirologów, spotkania z twórcami.

1 – 8 sierpnia „Bliżej teatru”. Projekt edukacyjny realizowany podczas Festiwalu Szekspirowskiego. Akcja polega na organizowaniu bezpłatnych wizyt na Festiwalu Szekspirowskim dla grup młodzieży z okolicznych miast regionu (m.in. Żukowo, Pruszcz Gdański, Wejherowo, Kościerzyna, Rumia, Tczew, Malbork). Zapewniane są: zwiedzanie miasta, wizyta w teatrze od „kulis”, wykład, spektakl szekspirowski, posiłek i przejazd.

1 – 10 sierpnia XIII Festiwal Szekspirowski w Gdańsku.
Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych letnich imprez teatralnych w Polsce. Jego XIII edycja miała miejsce w dniach 1-10 sierpnia 2009. W tym roku gościliśmy zarówno gwiazdy światowego teatru, wybitnych reżyserów, jak i największych teatrologów zajmujących się multimedialnością w sztuce.
Festiwal Szekspirowski, to impreza teatralna, która zyskała prestiż i uznanie na całym świecie. XIII edycja miała szczególny, intermedialny charakter. Zaprezentowaliśmy spektakle ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Węgier, Niemiec i Polski. Imprezie towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona zjawisku przenikania się sztuk multimedialnych i teatru: „Blending the Media. Art in the theatre/ theatre in the arts”. Spektakle festiwalowe prezentowane były także w regionie województwa pomorskiego. Podczas XIII Festiwalu Szekspirowskiego realizowany był również międzynarodowy projekt „Beyond the stage-new trends in European Theatre” przygotowany ze współorganizatorami z Wielkiej Brytanii i Węgier, dofinansowany przez Komisję Europejską z Programu Kultura 2007-2013. Projekt ten zdobył maksymalną ilość punktów i został umieszczony na pierwszym miejscu na liście rankingowej projektów w całej Europie.
Wydarzeniem najbliższej edycji Festiwalu był spektakl amerykańskiej Wooster Group – legendarnej grupy artystycznej działającej pod kierunkiem Elizabeth LeCompte, która stworzyła ponad 40 produkcji z obszaru teatru, tańca i nowych mediów. Grupa przywiozła prezentowany już z powodzeniem na całym świecie spektakl „Hamlet”, który wykorzystuje w szerokim wymiarze możliwości współczesnych mediów. Po raz kolejny gościliśmy na Festiwalu dzieło wielkiego twórcy Petera Brooka oraz uznane grupy teatralne z Wielkiej Brytanii: Watermill Theatre/Grupa Propeller (dwa spektakle, oba w reżyserii Edwarda Halla, syna sir Petera Halla) oraz Szekspirowski Teatr Globe z Londynu. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy w Gdańsku spektakl głośnej niemieckiej grupy Bremer Shakespeare Company. Pokazaliśmy także spektakle Teatru Narodowego im. Radu Stanca z Sibiu (Rumunia) oraz koprodukcję Węgierskiego Teatru z Cluj (Rumunia) oraz Teatru w Gyula (Węgry).
Podczas Festiwalu, jak co roku, przeprowadziliśmy bogaty program edukacyjny dla młodzieży, także tej defaworyzowanej, z małych miast, z trudnych dzielnic, z ograniczonym dostępem do kultury. Zaproponowaliśmy zarówno program warsztatów teatralnych festiwalu (aktorskie, taneczne, fechtunku, reżyserii świateł i dźwięku), warsztaty artystyczne (murales, fotografia) jak i wykłady i spotkania z artystami festiwalu. Organizujemy także specjalne działania artystyczne w ramach naszego projektu rewitalizacji kulturalnej zaniedbanych gdańskich dzielnic oraz akcję pt. „Bliżej Teatru” dla młodzieży z regionu województwa pomorskiego.
Celem festiwalu było zainteresowanie szerokiej publiczności a szczególnie młodzieży, sztuką teatralną w jej różnorodnych formach. Dążeniem organizatorów jest rozwój kreatywności i świadomości kulturalnej uczestników oraz stworzenie aktywnej i wymagającej publiczności teatralnej, która będzie miała możliwość porównania różnorodnych koncepcji i form artystycznych w międzykulturowej przestrzeni działań festiwalowych. Festiwal daje możliwość budowania doświadczenia artystycznego i wzmacnia potrzebę aktywnego uczestnictwa w kulturze. Celem imprezy jest także rozwój profesjonalnej wiedzy dotyczącej nowych trendów w teatrze współczesnym wśród artystów, teoretyków i praktyków teatru z różnych krajów, a także wymiana opinii i informacji, która pozwoli wypracować nowe formy współpracy.

16 października – 18 grudnia – Wystawa fotografii „Migawki Szekspirowskie. V odsłona” w Gdańsku i Gdyni. Corocznie organizowana wystawa z dokumentacji fotograficznej Festiwalu Szekspirowskiego, pokłosie warsztatów fotograficznych oraz otwartego konkursu fotograficznego dla widzów festiwalu na najlepsze zdjęcie.

27 października – 18 grudnia – Lekcje Szekspirowskie w Gdańsku i Gdyni.
Corocznie organizowane zajęcia dydaktyczne da uczniów Trójmiasta i regionu odbywające się podczas prezentacji wystawy fotografii festiwalowych.

2010
1 lutego – 31 grudnia Projekt „Teatr i edukacjaę
Doskonalenie nauczycieli w ramach pedagogiki teatralnej dla nauczycieli z Trójmiasta i z miast regionu województwa pomorskiego, którzy są zainteresowani teatrem. Cykl bezpłatnych szkoleń skierowany do 27 osób uczących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych; przedsięwzięcie było ściśle połączone z projektem „Teatr z klasą”, polegającym na edukowaniu uczniów tychże nauczycieli. Szkolenia obejmowały następującer zagadnienia: teatr w kulturze, drama i jej rola w wychowaniu młodzieży, elementy spektaklu teatralnego, nowe media.

1 marca – 17 grudnia „Fabryka talentów na Dolnym Mieście”.
To program bezpłatnych warsztatów twórczych i rozwojowych dla dzieci i młodzieży z zaniedbanej gdańskiej dzielnicy Dolne Miasto. W ramach projektu odbywały się zajecia z różnych dyscyplin sztuki, które poza edukowaniem przygotowywały dzieci i młodzież do wzięcia udziału w dwóch prezentacjach artystycznych:
- w paradzie na zakończenie Festiwalu Szekspirowskiego;
- w spektaklu „Dolnomiejski Sen” wystawionym na scenie teatralnej w Domu Harcerza w Gdańsku.
Były prowadzone warsztaty: cyrkowe, szczudlarskie, wokalne i stomp, bębniarskie, plastyczne, filmowe, taneczne, z zakresu pedagogiki – „wyzwania?TAK!”, z zakresu sztuk walki i samoobrony.


1 maja 2010 – 31 maja 2011 Shake-in the city. The art of inclusion/ Szekspir rusza (w ) miasto. Wspólnota sztuki.
Projekt dofinansowany przez Komisję Europejską, w jego ramach na trzech europejskich festiwalach szekspirowskich: w Gdańsku, w Guli (Węgry) oraz Neuss (Niemcy) zaprezentowane zostaną znakomite spektakle, przeprowadzony zostanie program szkolenia wolontariuszy, warsztaty dla młodzieży i nauczycieli. Interesującym elementem projektu będzie Perykles przedstawienie stworzone przez grupę teatralną Parrabbola wraz z mieszkańcami gdańskiego Dolnego Miasta. Londyńska Parrabbola specjalizuje w tak zwanym teatrze społecznym (community theatre), a Perykles będzie pierwszą realizacją tego typu w Polsce. Spektakl będzie odbywał się na sześciu scenach w Dolnym Mieście, pomiędzy którymi przemieszczać się będą aktorzy i widzowie.

22 lipca – 8 sierpnia – Projekt „Letnia Akademia Szekspirowska”. Projekt edukacyjny realizowany podczas Festiwalu Szekspirowskiego. Program obejmuje: warsztaty teatralne i artystyczne, wykłady szekspirologów, spotkania z twórcami.

30 lipca – 8 sierpnia – XIV edycja Festiwalu Szekspirowskiego. W ramach imprezy zaprezentowane zostały spektakle wywodzące się z bardzo odmiennych kręgów kulturowych: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Rumunii, Węgier, Armenii, Zimbabwe oraz cztery polskie przedstawienia wyłonione do finału konkursu na najlepszą teatralną adaptację szekspirowską sezonu. Świetne recenzje zebrały szczególnie dwie produkcje wybitnego litewskiego reżysera z Wilna Oskarasa Korsunovasa - „Sen Nocy Letniej” i „Hamlet”, publiczność doceniła francuskie spektakle Iriny Brook (córki wielkiego twórcy teatralnego Petera Brooka) - „Burza!” i „Czekając na sen”. Wielkie wrażenie wywarł także spektakl Ryutopia Noh-theatre z Japonii, goszczący na festiwalu po raz drugi, tym razem z „Hamletem” w reżyserii Yoshihiro Kurity. Nie lada gratką dla widzów ceniących sobie kunszt aktorski była prezentacja monodramu „Wyobraźcie sobie… William Shakespeare” ze świetną rolą Andrzeja Seweryna, przygotowany w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Wydarzeniem polaryzującym opinie festiwalowej publiczności był spektakl „Burza” w wykonaniu Toma Caragiu Theatre Ploiesti, polecony przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie z udziałem gwiazdy rumuńskiego kina Andi Vasluianu, w roli Kalibana. Zaprezentowaliśmy także malowniczy spektakl „Jak wam się podoba” uznanego węgierskiego reżysera Attila Vidnyánszky przygotowany w koprodukcji węgiersko-ukraińskiej teatrów: Castle Theatre Gyula, Hungarian Theatre Beregszász i Csokonai Theatre Debrecen.
Dodatkowo, Festiwal Szekspirowski po raz kolejny zagościł w regionie województwa pomorskiego. W 2010 roku w ramach „Regionaliów Szekspirowskich” (tak nazwaliśmy nasz najnowszy projekt) zaprosiliśmy do współpracy Wejherowo i Pruszcz Gdański. W tych miastach zaprezentowany został spektakl grupy Two Gents Productions „Hamlet / Kupenga kwa Hamlet”. Podczas festiwalu szekspirowskiego w Gdańsku Grupa zaprezentowała także drugi spektakl „Vakomana Vaviri ve Zimbabwe lub Dwaj Panowie z Werony”, oba przedstawienia reżyserował niemiecki twórca Arne Pohlmeier. Spotkaniom teatralnym towarzyszyły ciekawe warsztaty z aktorami i producentami spektakli.
Festiwalowi tradycyjnie towarzyszył rozbudowany program edukacyjny. Projekty edukacyjne: „Letnia Akademia Szekspirowska”, „Bliżej Teatru”, a także „Dolne Miasto Górą” oferowały wykłady, warsztaty teatralne i artystyczne, konkursy, wystawy. Wszystkie spektakle zagraniczne oraz warsztaty teatralne były tłumaczone na język polski. Festiwal zgromadził ogółem około 12000 uczestników. Podczas imprezy realizowany był międzynarodowy projekt artystyczny „Szekspir rusza (w) Miasto. Wspólnota sztuki” dofinansowany z Programu „Kultura” Komisji Europejskiej.

31 lipca – „Makbet Remix”
Reżyserem i pomysłodawcą spektaklu jest Robert Florczak, który zaadaptował tekst Wiliama Szekspira, dekomponując go oraz uwspółcześniając. Projekt pomyślany jest jako dzieło interdyscyplinarne, łączące w sobie sztukę teatru dramatycznego, teatru tańca, teatru radiowego, wideo-art oraz muzykę. Podstawowym założeniem projektu jest wyjście ze sztuką w przestrzeń miasta, do ludzi. Podczas spektaklu widownia konfrontowana jest z klasycznym tekstem teatralnym, zrealizowanym za pomocą współczesnych środków ekspresji.
Dzięki rozbudowanej stronie wizualnej spektakl zyskuje uniwersalny wymiar, łamiąc bariery językowe. Podobne efekty uzyskane zostają dzięki ruchowi scenicznemu, na który składają się elementy teatru tańca i pantomimy. Ścieżka dźwiękowa, której tekst oparty jest na tekście sztuki, została nagrana w studiu i zarejestrowana na nośniku CD/DVD. Będzie ona mogła być zrealizowana w wielu językach i każdorazowo odtwarzana podczas spektaklu. Scenografa stworzona z klasycznych rekwizytów (w tym także obiektów teatralnych), oraz elementów zaczerpniętych ze współczesnej sztuki video artu, (video-mapping, video klipu, enhanced reality) oraz kostiumy i elementy charakteryzacji, łączą klasyczną wizję postaci szekspirowskich z innowacyjnym myśleniem o sztuce XXI wieku. Projekt, poprzez synkretyzm sztuk oraz połączenie tekstu siedemnastowiecznego dramaturga z nowatorską interpretacją artystyczną, zakłada zbudowanie twórczego dialogu tradycji z nowoczesnością, gdzie na drodze asymilacji dorobku szeroko pojętej kultury, powstawać mogą nowe trendy w sztuce teatru i tańca.
Planujemy także jego prezentację na przyszłorocznych festiwalach europejskich np.: Festiwale Szekspirowskie odbywające się w krajach należących do Sieci Festiwali szekspirowskich, Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Malta” w Poznaniu (www.malta-festival.pl), Edinburgh International Festival w Szkocji (www.eif.co.uk), Fusion Festiwal w Niemczech (www.fusion-festival.de), Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych “La Strada” w Bremie, Festival der Kulturen w Berlinie, Festiwal Uliczny Altonale w Hamburgu (www.altonale.de), Tanz im August w Berlinie (www.tanzimaugust.de).
Makbet jest przedsięwzięciem kulturalnym o charakterze międzynarodowym, wpisując się tym samym w politykę kulturalną województwa pomorskiego i dążenia miasta do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Podczas realizacji zadania podjęta została współpraca ze stowarzyszeniami oraz artystami niezależnymi. Celem projektu jest także prezentowanie nowych zjawisk i tendencji w polskim oraz światowym teatrze i tańcu i ukazanie ich w szerokim kontekście kulturowym, poprzez konfrontację i połączenie tradycji z nowoczesnością. Projekt włącza odbiorców w dialog o sztuce i propaguje aktywne uczestnictwo w kulturze, poprzez wyjście ze sztuką w przestrzeń miejską.


29 października – 15 listopada – Wystawa fotografii „Migawki Szekspirowskie. VI odsłona” w Gdańsku. Corocznie organizowana wystawa z dokumentacji fotograficznej Festiwalu Szekspirowskiego, pokłosie warsztatów fotograficznych oraz otwartego konkursu fotograficznego dla widzów festiwalu na najlepsze zdjęcie.

Wydanie książki – Piękna dwudziestoletnia – Nasza książka to polifoniczna galeria osobowości, które składają się na historię Fundacji. To kompilacja anegdot, wspomnień, rozrachunków z przeszłością, wymiana myśli i poglądów. Z tych skrawków pamięci: szybkich spotkań wpisanych w zapełniony kalendarz, opowieści nagrywanych na dyktafon, listów, maili, rozmów telefonicznych, ale także pasjonujących dyskusji przy stole, budowała się ta opowieść.

2011
1 maja 2010 – 31 maja 2011 Shake-in the city. The art of inclusion/ Szekspir rusza (w ) miasto. Wspólnota sztuki. Zakończenie.
Projekt dofinansowany przez Komisję Europejską, w jego ramach na trzech europejskich festiwalach szekspirowskich: w Gdańsku, w Guli (Węgry) oraz Neuss (Niemcy) zaprezentowane zostaną znakomite spektakle, przeprowadzony zostanie program szkolenia wolontariuszy, warsztaty dla młodzieży i nauczycieli. Interesującym elementem projektu będzie Perykles przedstawienie stworzone przez grupę teatralną Parrabbola wraz z mieszkańcami gdańskiego Dolnego Miasta. Londyńska Parrabbola specjalizuje w tak zwanym teatrze społecznym (community theatre), a Perykles będzie pierwszą realizacją tego typu w Polsce. Spektakl będzie odbywał się na sześciu scenach w Dolnym Mieście, pomiędzy którymi przemieszczać się będą aktorzy i widzowie.

25 – 26 stycznia – Uroczystość Fundacji Theatrum Gedanense w Londynie z udziałem jej Patrona JKW Księcia Walii. Prezes Fundacji Theatrum Gedanense zaprosił grono Mecenasów i Przyjaciół Fundacji do Londynu, gdzie w środę, 26 stycznia wieczorem odbyła się w uroczysta kolacja z udziałem Patrona Fundacji Theatrum Gedanense JKW Księcia Walii. W wydarzeniu udział wzięli m.in. prof. Jerzy Limon - Prezes Fundacji, dr Zbigniew Canowiecki - Przewodniczący Rady Fundacji, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Barbara Tuge-Erecińska – Ambasador RP w Londynie, Jan Kozłowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego, były Marszałek Województwa Pomorskiego, Charles Krause - Przewodniczący Rady Amerykańskiego Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense, Paweł Olechnowicz – Prezes Grupy Lotos SA, Jarosław Bauc - Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny firmy Polkomtel SA, Roman Szyszko – Wiceprezes Zarządu Spółki Energa, Piotr Nowak – Wiceprezes firmy OKI, dr Zbigniew J. Staszak – Prezes Zarządu HDI, oraz grupa sponsorów z USA, państwo Bożena i Arie Zweig, Natasha i Michael Isaacs, Eva i Cezary Jakubowscy.
Podczas uroczystości JKW Książę Walii podziękował wszystkim gościom za wieloletnie wspieranie działań Fundacji Theatrum Gedanense. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wraz z Prezesem Fundacji Jerzym Limonem zaprosili Księcia do przyjazdu do Gdańska na uroczystość otwarcia Teatru Szekspirowskiego - planowaną na wrzesień 2013. Zaproszenie zostało przyjęte.
Uroczystość odbyła się w Clarence House i miała charakter prywatny. Wcześniej tego dnia goście zwiedzili Szekspirowski Teatr Globe i spotkali się z Neilem Constable – Dyrektorem Zarządzającym Teatru Globe oraz Partickiem Spottiswoodem – Dyrektorem Globe Education.

W dniach 15-16 lutego 2011 w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja Culture in Motion, gdzie zaprezentowany został projekt Fundacji Theatrum Gedanense Beyond the stage. New trends in European Theatre dofinansowany z Programu Kultura UE. Był to projekt najwyżej notowany w rankingu projektów dofinansowanych z Programu Kultura w 2009 roku. Na konferencji zaprezentowanych zostało 26 projektów z całej Europy. Fundacja była jedyną polską organizacją zaproszoną do prezentacji projektu podczas konferencji. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, którzy podkreślali różnorodność i atrakcyjność działań fundacji. W konferencji uczestniczyło około 600 osób i organizacji kulturalnych z całej Europy. Konferencja była znakomitą okazją do zaprezentowania działań Fundacji na europejskim forum kulturalnym.

1 marca – 31 grudnia – „Teatr i edukacja”. Projekt doskonalenia nauczycieli w zakresie pedagogiki teatralnej dla nauczycieli z Trójmiasta i z miast regionu województwa pomorskiego, którzy są zainteresowani teatrem. Myślą przewodnią projektu jest uczenie języka teatru i jego gramatyki poprzez cykl bezpłatnych szkoleń dotyczących edukacji teatralnej skierowany do osób uczących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajęcia prowadzili specjaliści w czasie roku szkolnego oraz wakacji. Podobnie jak w latach ubiegłych – tym razem także odbył się cykl szkoleń opartych na różnych formach dydaktycznych (takich jak wykład, pokaz, obejrzenie spektaklu). W przeprowadzeniu całego cyklu zajęć do tej pory pomogli nam aktorzy i naukowcy tacy jak: prof. dr hab. Jan Ciechowicz, Jerzy Gorzko, dr Adam Jagiełło-Rusiłowski, dr Małgorzata Jarmułowicz, adiunkt ASP Grażyna Kilarska, Urszula Kowalska, dr Olga Kubińska, prof. Andrzej Markowicz, Marzena Nieczuja-Urbańska, prof. UG dr hab. Wojciech Owczarski, dr Joanna Puzyna-Chojka, Florian Staniewski, prof. UKW Piotr Sutt, Konrad Szachnowski, Maciej Szupica, Marzena Wojciechowska-Orszulak, Anna Zalewska-Uberman, dr Monika Żółkoś oraz prof. dr hab. Andrzej Żurowski. W sierpniu zaproponowaliśmy nauczycielom wyjątkową kulminację całego projektu – międzynarodowe seminarium „Theatre in Education” trwające 5 dni. Seminarium odbyło się podczas Festiwalu Szekspirowskiego.
Oprócz warsztatów i wykładów nauczyciele mieli możliwość oglądania spektakli szekspirowskich z całego świata, uczestniczyli także w imprezach festiwalowych – spotkania z artystami i wieczory narodowe w klubach festiwalowych. Nauczyciele napisali scenariusz teatralny i pracowali z uczniami w klasie nad realizacją spektaklu teatralnego. Efekt końcowy można było zobaczyć na dwudniowym przeglądzie w Gdyni Oksywie, w Klubie 3 Flotylli Okrętów im. Kmdr. B. Romanowskiego (5- 6 grudnia). Po wielu miesiącach pracy ze specjalistami z dziedziny teatru i dramy wydaliśmy broszurę podsumowującą naszą tegoroczną działalność, a w szczególności sierpniowe międzynarodowe seminarium.

1 kwietnia – 31 grudnia – „Fabryka Talentów na Dolnym Mieście”. Fabryka Talentów to program bezpłatnych warsztatów twórczych i rozwojowych dla dzieci i młodzieży z gdańskiej dzielnicy Dolne Miasto. Zajęcia prowadzili specjaliści z rozmaitych dziedzin, artyści lokalni, pedagodzy i streetworkerzy.
W ramach projektu odbywały się zajęcia z różnych dyscyplin sztuki, które po za edukowaniem przygotowywały dzieci i młodzież do wzięcia udziału w dwóch prezentacjach artystycznych:
- w paradzie na zakończenie Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego
- w spektaklu wystawionym na scenie teatralnej w Gdańsku.
Od połowy maja wykwalifikowani instruktorzy oraz pracownicy Fundacji Theatrum Gedanense prowadzili warsztaty: cyrkowe, szczudlarskie, wokalne i stomp, bębniarskie, plastyczne, filmowe, taneczne, z zakresu pedagogiki- „wyzwania? TAK!”, z zakresu sztuk walki i samoobrony. W warsztatach i innych działaniach toczących się w ramach projektu brały udział dzieci, młodzież a także dorośli.
Celem projektu było umożliwienie młodym mieszkańcom dzielnicy Dolne Miasto kontaktu ze sztuką na wielu płaszczyznach oraz pokazanie, jak w sposób twórczy można realizować swoje pomysły i marzenia. Działania w ramach Fabryki Talentów miały również integrować, budować więzi i poczucie wspólnoty. Wszystkie te cele zostały osiągnięte. Udało nam się osiągnąć nawet więcej niż zamierzaliśmy – udało się połączyć całe pokolenia we wspólnym działaniu oraz ukształtować nowe standardy w postrzeganiu tej dzielnicy zarówno przez jej mieszkańców jak i innych gdańszczan oraz turystów.
Wspaniałym zwieńczeniem projektu była prezentacja (8 i 20 listopada) w Teatrze w Oknie spektaklu Burza Dolnomiejska w reżyserii Macieja Gorczyńskiego. Przedstawienia podsumowujące projekt „Fabryka Talentów” były prezentowane także w ramach Festiwalu Narracje. Niespełna półgodzinny spektakl – impresja o Dolnym Mieście inspirowana Szekspirowską „Burzą” z udziałem aktorów w wieku od 8 do 60 lat- spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widzów a Teatr w Oknie przeżył prawdziwe oblężenie.


30 kwietnia- 30 czerwca „Szekspirowskie Regionalia”. W 2011 roku po raz trzeci udało się nam wyjść z Szekspirem poza Trójmiasto. Tym razem Kochankowie z Werony na motywach Romea i Julii - Williama Szekspira pokazaliśmy w Kościerzynie. Dla chętnych widzów zorganizowaliśmy możliwość spotkania z aktorami. Przed przedstawieniem zaś, przy pomocy organizatorów w regionie, miały miejsce darmowe warsztaty dla chętnej młodzieży.

6 maja – Polska prapremiera spektaklu "Kochankowie z Werony" legnickiego Teatru Modrzejewskiej na 447 Urodzinach Szekspira w Gdańsku. Projekt był realizowany równolegle w Gdańsku i w Legnicy, angażując lokalnych mieszkańców, w Gdańsku - Dolnego Miasta, w Legnicy - Nowego Światu. Prapremiera odbyła się w Gdańsku 6 maja 2011 w ramach obchodów 447 Urodzin Williama Szekspira organizowanych przez Fundację Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski. Przedstawienia zostały zaprezentowane w dawnej Zajezdni Tramwajowej przy ulicy Kurzej na Dolnym Mieście w Gdańsku. Teatr Modrzejewskiej z Legnicy jest trzykrotnym laureatem Konkursu na Najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira. Znakiem rozpoznawczym tej sceny pod kierownictwem Jacka Głomba są artystyczne podróże i odkrywanie dla teatru nowych przestrzeni. W przedstawieniach Teatru Modrzejewskiej, o często publicystycznym zacięciu toczy się dyskusja o problemach dzisiejszej Polski. Spektakl cieszył się ogromnie entuzjastycznym przyjęciem i dostał bardzo dobre recenzje a o samej inicjatywie organizatorów pisano w mediach bardzo dużo.

30 lipca – 7 sierpnia – XV Festiwal Szekspirowski. Przez 9 dni na scenach Trójmiasta występowały teatry z Polski i Europy, prezentujące całkiem licznie zgromadzonym widzom rozmaite wersje sceniczne najpopularniejszych dramatów Williama Szekspira. Nie da się zaprzeczyć – był to dobry festiwal. Spektakle, spotkania z artystami i warsztaty utrzymywały się przez cały ten czas na wysokim poziomie, godnym dzieł mistrza ze Stratfordu. Publiczność miała okazję do zgłębienia treści Szekspirowskich sztuk, do wniknięcia w niepoznane dotychczas aspekty charakterów postaci – dzięki wielości przedstawionych interpretacji. Także słowo Szekspira zostało ukazane w całym bogactwie swojej melodii i rytmu, poprzez wielokulturowość i wielojęzyczność inscenizacji. Swoje spektakle zaprezentowali m.in. kontrowersyjny rosyjski twórca Nikołaj Kolada, uznany litewski reżyser Oskaras Korąunovas, czy Radu-Aleksandru Nica z Rumunii, który przyjechał z niemieckojęzyczną produkcją „Shaking Shakespeare” przygotowaną przez Niemiecki Teatr Państwowy z Timisoary. Obok głównego nurtu festiwalu pojawiła się inicjatywa SzekspirOFF, w ramach której zaprezentowane zostaną: produkcja Fundacji Teatru BOTO „Love love love” inspirowana „Snem nocy letniej”, impro show „Szekspiracje”, „Hamlet” Teatru Tańca PWST. Zobaczyliśmy także międzynarodową polsko – portugalsko – brytyjską produkcję „Burzy” w plenerach Parku Kolibki.

„Piękna Dwudziestoletnia. Fundacja Theatrum Gedanense (1991-2011)” W związku z przypadającym w 2011 roku 20-leciem Fundacji Theatrum Gedanense, zaplanowano wydanie upamiętniającej publikacji. Piękna dwudziestoletnia. Fundacja Theatrum Gedanense (1991-2011) to księga ponad pięćdziesięciu rozmów, polifoniczna galeria osobowości, które składają się na integralną historię Fundacji. Całość dopełnia obszerna ikonografia fotograficzna oraz ryciny. Książka została wydana przez słowo/obraz terytoria.

2012
23 kwietnia – 448. Urodziny Szekspira. Z okazji 448. rocznicy urodzin Williama Szekspira Gdański Teatr Szekspirowski przygotował nietypowy, dwuczęściowy happening artystyczny. "Hamlet dwóch czasów", czyli "Pierwszy Zjazd Polskich Hamletów w Gdańsku" Każda z obu części przedsięwzięcia "Hamlet Dwóch Czasów" odbywała się w innym miejscu. Pierwsza odsłona Zjazdu rozpoczęła się o godzinie 12.00 na gdańskim Długim Targu. Ponad trzydziestu, zaproszonych przez Andrzeja Wajdę filmowych i teatralnych aktorów, którzy wcielali się w rolę duńskiego księcia, zaprezentowało wybrane kwestie z najsłynniejszej sztuki na najbardziej reprezentacyjnej ulicy Gdańska. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się między innymi Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Jacek Poniedziałek, Krzysztof Tyniec, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Gordon oraz Paulina Chruściel. Występy odbywały się jednocześnie na 10 scenach, ale całość była tak wyreżyserowana, by krążąca po Długim Targu publiczność miała okazję zobaczyć nie tylko jedną, ale różne interpretacje "Hamleta". Druga część obchodów urodzin Szekspira rozpoczęła się o 20.00 w miejscu, w którym już wkrótce stanąć ma Gdański Teatr Szekspirowski. Na placu budowy zaprezentowane zostanie multimedialne widowisko "Hamlet transgatunkowy" w reżyserii Roberta Florczaka. Działać mają równolegle cztery sceny, a na każdej z nich wystąpi kilku Hamletów. Publiczność zobaczy nie tylko artystów współpracujących z teatrem, ale także muzyka i satyryka Krzysztofa Skibę czy Pawła Konnaka, performera i konferansjera znanego pod pseudonimem Konjo. Wielkoformatowa projekcja 3D na północnej ścianie Teatru oraz interakcje aktorów występujących na żywo z tymi, którzy pojawią się w Gdańsku dzięki wcześniejszym nagraniom z wykorzystaniem techniki green-box sprawią, że "Hamlet transgatunkowy" z pewnością zaskoczy widzów rozmachem i pomysłowością.

1 maja – 31 grudnia Odkrywanie teatralnych przestrzeni – Gdańsk ponownie został areną działań europejskich artystów teatralnych. Ponad 300 twórców z sześciu krajów, liczne seminaria i warsztaty, kierowane także do młodzieży z małych miejscowości – tak właśnie działania w ramach „Discovering Theatrelands”, nowa inicjatywa Fundacji Theatrum Gedanense oraz jej partnerów z Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich. Ośmiomiesięczny projekt dofinansowany z Programu Kultura 2007-2013 umożliwił zaprezentowanie europejskiej widowni najlepszych spektakli inspirowanych twórczością Williama Szekspira. Dziewięć spektakli w wykonaniu grup teatralnych z siedmiu państw europejskich – Polski, Niemiec, Rumunii, Słowacji,Danii, Litwy oraz Wielkiej Brytanii – wystawionych zostało w miastach biorących udział w inicjatywie. Trudno o lepsze rozwinięcie idei wędrownych trup aktorskich, tak charakterystycznych przecież dla czasów dramaturga ze Stratford.
Interakcja aktorów i publiczności była nieodzownym elementem także teatru elżbietańskiego. Nie dziwi więc wybór duchowego patrona projektu. Tylko tak uniwersalny, powszechnie znany twórca jak William Szekspir może posłużyć za język międzykulturowego porozumienia. Powszechna znajomość jego sztuk ma ułatwić widzom zauważenie, czym różnią się interpretacje wywodzące się z poszczególnych środowisk i tradycji narodowych. Projekt „Discovering Theatrelands” był też bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń. Reżyserzy oraz aktorzy podzielili się pomysłami na nowoczesne inscenizowanie dorobku Szekspira, zaś impresariowie – metodami organizacji wydarzeń kulturalnych.
Szczególnym wydarzeniem projektu, dającym możliwość aktywnego uczestnictwa w kreowaniu spektaklu był teatr społeczny (community play), angażujący mieszkańców miejsca, w którym był rozgrywany. Sztuka oparta na szekspirowskiej „Opowieści zimowej” powstała we współpracy z brytyjską grupą Parrabbola znaną już mieszkańcom Gdańska z „Peryklesa” granego dwa lata temu w Dolnym Mieście, a także czeskim PaS de Theatre, dzięki któremu spektakl został pokazany także na Festiwalu Szekspirowskim w Ostrawie.
Casting do spektaklu odbył się 15 czerwca - w tym niecodziennym wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Trójmiasta. Każdy kto przyszedł, został włączony w prace nad spektaklem i mógł spróbować swoich sił na scenie.
Projekt Discovering Theaterlands obejmował także prezentację spektakli teatralnych na Festiwalach Szekspirowskich w Europie, w tym: Neuss (Niemcy), Gyula (Węgry), Ostrava (Czechy) oraz podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Trójmieście.
Wydarzeniem tegorocznej edycji trójmiejskiego festiwalu z pewnością była prezentacja dzieła wybitnego flamandzkiego twórcy Luka Percevala. Ten doświadczony reżyser szekspirowski po głośnych adaptacjach „Schlachten”, „Macbeth” czy „Othello” prezentuje własną wizję "Hamleta", przygotowaną w Teatrze Thalia w Hamburgu. To intrygująca i pełna emocji inscenizacja w której dwóm aktorom grającym Hamleta towarzyszył grający i śpiewający na żywo pianista. Duński książę w traumie po śmierci ojca i pochopnym ślubie matki jest tutaj symbolem „condition humaine”, człowiekiem rozerwanym pomiędzy rozsądkiem i uczuciem, prawdą i kłamstwem, pozostającym bez odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące własnej egzystencji. Aktualności tekstu Perceval doszukuje się w jego mitycznych i archaicznych podstawach. Kolejnym twórcą wielkiego formatu, obecnym na Festiwalu, był Silviu Purcărete, wybitny interpretator Szekspira. Do tej pory w Trójmieście wystawiane były trzy z tych inscenizacji: głośny „Tytusa Andronikus”, „Wieczór Trzech Króli” a także „Miarka za miarkę”. Wszystkie spotkały się ze świetnym przyjęciem. Tym razem oryginalny twórca rumuński wraz z zespołem Teatru Narodowego z Krajowej zaprezentował „Burzę”, której premiera odbyła się w kwietniu 2012 r. W produkcję spektaklu i jego prezentację na festiwalu w Gdańsku zaangażowany jest Rumuński Instytut Kultury i członkowie Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich. Tytuł projektu „Odkrywanie teatralnych przestrzeni” należy potraktować dość dosłownie. Równie ważne co spektakle były bowiem akcje edukacyjne z udziałem teoretyków i animatorów kultury. Nawet laicy zostali wprowadzeni w niełatwy język współczesnego teatru.
Przede wszystkim, w ramach Letniej Akademii Szekspirowskiej ruszył cykl wykładów oraz spotkań z artystami oraz różnorodnych warsztatów teatralnych. Za oprawę tych działań posłużyły happeningi, improwizacje oraz parada kończąca Festiwal. Z myślą o studentach i nauczycielach akademickich zaplanowano z kolei seminarium obracające się wokół zagadnień pedagogiki teatralnej oraz sztuki jako narzędzia komunikacji. Wysoki poziom dyskusji zagwarantowali międzynarodowi eksperci – badacze kultury, reżyserzy czy dyrektorowie szekspirowskich instytucji kulturalnych. Działania edukacyjne realizowane były także w regionie województwa pomorskiego gdzie odbyły się również prezentacje teatralne.
W projekcie „Discovering Theatrelands” każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pasjonaci teatru mieli okazję podziwiać cieszące się uznaniem zagraniczne spektakle, ktoś inny – swojego sąsiada albo siostrzeńca w malutkim epizodzie. Brytyjczycy przekonali się, że polski teatr ma bogate tradycje i osiągnięcia, Polacy – że Szekspir jest im bliższy niż myśleli. Wszyscy żyjemy bowiem w tej samej przestrzeni kultury europejskiej, ukształtowanej także przez jego dzieła. Międzynarodowa współpraca przy organizacji takich inicjatyw artystycznych może te więzi tylko zacieśnić.

27 lipca – 5 sierpnia – XVI Festiwal Szekspirowski 16 edycja Festiwalu Szekspirowskiego miała miejsce w dniach 27 lipca - 5 sierpnia 2012, w programie znalazły się spektakle z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Macedonii, Polski a także Rosji.
W programie XVI Festiwalu Szekspirowskiego zaprezentowano 3 polskie przedstawienia wyselekcjonowane z premier szekspirowskich ostatniego sezonu: „Burza” w reżyserii Mai Kleczewskiej (Teatr Polski z Bydgoszczy), „Makbet” w reżyserii Marcina Libera (Teatr Współczesny ze Szczecina), „Król Ryszard III” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi). Podczas festiwalowej Gali 5 sierpnia 2012 Jury Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2011/2012 w składzie: prof. Małgorzata Grzegorzewska, dr hab. Tomasz Kubikowski, dr Monika Żółkoś, Jolanta Kowalska oraz dr hab. Jacek Kopciński przyznało nagrodę Złotego Yoricka Teatrowi im. S. Jaracza z Łodzi za spektakl „Król Ryszard III” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Wydarzeniem Festiwalu była prezentacja dzieła wybitnego flamandzkiego twórcy: Luka Percevala - inscenizacji „Hamleta” przygotowanej w Teatrze Thalia w Hamburgu. Luk Perceval, doświadczony reżyser szekspirowski po głośnych adaptacjach między innymi "Schlachten", "Macbeth", "Othello" prezentuje własną wizję "Hamleta". W traumie po śmierci ojca i pochopnym ślubie matki grany przez dwóch aktorów Hamlet jest symbolem „condition humaine”: Człowiek rozerwany pomiędzy rozsądkiem i uczuciem, prawdą i kłamstwem, pozostający bez odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące własnej egzystencji. Aktualności tekstu doszukuje się Perceval w jego mitycznych i archaicznych podstawach. To intrygująca i pełna emocji inscenizacja w której dwóm aktorom grającym Hamleta towarzyszy grający i śpiewający na żywo pianista. Kolejnym twórcą wielkiego formatu, obecnym na naszym Festiwalu, był Silviu Purcarete, wybitny twórca rumuński na stałe mieszkający we Francji. Wcześniej prezentowaliśmy już jego trzy szekspirowskie inscenizacje: głośnego "Tytusa Andronikusa", "Wieczór Trzech Króli" a także "Miarkę za miarkę". Wszystkie spotkały się ze świetnym przyjęciem. Tym razem oryginalny twórca rumuński wraz z zespołem Teatru Narodowego z Craiovej przygotował „Burzę”. W produkcję spektaklu i jego prezentację na festiwalu w Gdańsku zaangażowany był Rumuński Instytut Kultury i członkowie Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich. Na Festiwalu zaprezentowano również dzieło awangardowego rosyjskiego twórcy – Konstantina Bogomołowa - spektakl pod prowokującym tytułem "Lir. Tragikomedia", które zostało zrealizowane w Teatrze Prijut Komedianta w Petersburgu. Konstantin Bogomolov to jeden z najbardziej ekscytujących współczesnych twórców filmowych i teatralnych w Rosji. Jego spektakle są często prowokacyjne, łamiące konwencje, niszczące tradycyjne podejście do struktury spektaklu, jak i do teatru w ogóle. Jego "Lir. Tragikomedia" nie stanowił wyjątku. W roli tytułowej wystąpiła doskonała tragikomiczna aktorka Rosa Khairulin, związana z moskiewskim Teatrem Studio Tabakowa. Po raz pierwszy na Festiwalu gościliśmy spektakl z Macedonii – był to, otwierający festiwal, „Hamlet” przygotowany przez Dejana Projkowskiego – reżysera teatralnego, dyrektora artystycznego Teatru Dramatycznego w Skopje, członka zarządu Sieci teatrów i festiwali Interact. Jego inscenizacja to świeża i współczesna próba odczytania szekspirowskiego tekstu przez pryzmat najnowszej bałkańskiej historii. Przedstawienie prezentowane w Wielkiej Brytanii, zdobyło bardzo dobre recenzje i szereg pochwał za świetne kreacje aktorskie, przede wszystkim dla Dejana Lilic’a – grającego tytułową rolę. Wszystkim spektaklom towarzyszyły spotkania z twórcami prowadzone przez teatrologów z Uniwersytetu Gdańskiego i innych ośrodków akademickich. Festiwalowi towarzyszyły także różnorodne działania edukacyjne Letniej Akademii Szekspirowskiej, skierowane głównie do młodych ludzi zarówno z Trójmiasta jak i z regionu województwa pomorskiego. Podczas imprezy wydawana była, ciesząca się dużym zainteresowaniem, codzienna gazeta festiwalowa z recenzjami i komentarzami festiwalowych wydarzeń; młodzi redaktorzy portalu Teatralia, studenci polonistyki, czy Wiedzy o Teatrze zdobywają recenzenckie doświadczenie. Festiwalowi już od lat towarzyszy także program artystyczno-edukacyjny „Fabryka talentów na Dolnym Mieście", skierowany do mieszkańców zaniedbanej Gdańskiej dzielnicy. Festiwal, ma za zadanie zainteresowanie szerokiej publiczności sztuką teatralną w jej różnorodnych formach, imprezie towarzyszyła scena alternatywna pod nazwą SzekspirOFF, gdzie prezentowane były również pozaszekspirowskie produkcje, koncerty, happeningi. Celem imprezy jest także rozwój profesjonalnej wiedzy dotyczącej nowych trendów w teatrze współczesnym wśród artystów, teoretyków i praktyków teatru z różnych krajów oraz wymiana opinii i informacji, która pozwoli wypracować nowe formy współpracy.


Prezentacje wystawy „Teatr Dwóch czasów”. Wystawa poświęcona powstaniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
27.07 – 9.08 Gdańsk, Zielona Brama, wernisaż 27.07, godz. 12:30.
Na jesieni 2012 Gdański Teatr Szekspirowski zaprezentuje w Europie wystawę „Teatr dwóch czasów” prezentującą historię powstania w Gdańsku teatru szekspirowskiego, rozpoczynając od XVII wieku kiedy to Gdańsk stanowił centrum kulturalne Europy.

15.10 – 27.10 – Londyn, Somerset House, King’s College London
Pierwsza odsłona – 13 października w Londynie – była częścią Festiwalu „Metamorfozy” organizowanego przez King’s College London. W godz. 14:00-16:00 odbył się panel dyskusyjny „Teatr Dwóch Czasów: współczesne rekonstrukcje wczesnego teatru nowożytnego” - inaugurujący wystawę. Wystawa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Teatr Dwóch Czasów, wpisała się w kontekst realizowanego przez King's College projektu związanego z twórczością Inigo Jones'a. Dyskusja odbywająca się pod patronatem London Shakespeare Centre z udziałem Shakespeare's Globe, Instytutu Polskiego w Londynie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego skupiła się na wyzwaniach stawianych przez tego typu projekty. W panelu udział wzięli: Renato Rizzi (twórca projektu architektonicznego GTS), Profesor Jerzy Limon (Dyrektor GTS), Witold Sobków (Ambasador), Dr Farah Karim-Cooper, Ollie Jones, Profesor Ann Thompson, Profesor Gordon McMullan, Dr Sonia Massai.

21 listopada – 5 grudnia – Berlin, Direktorenhaus.

Prezentacja projektu GTS odbędzie się jeszcze w Chicago. W przyszłym roku planowane są też dalsze prezentacje wystawy „Teatr dwóch czasów” m.in. w Dortmundzie, Edynburgu, Warszawie oraz Wrocławiu.

19 – 31 października – Wystawa Fabryka Talentów na Dolnym Mieście. 19 października o godz. 17:00 odbył się wernisaż wystawy - Fabryka talentów na Dolnym Mieście. Projekt, wsparty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na który składa się bogaty program warsztatów, angażujących młodych mieszkańców Dolnego Miasta. Wystawę będzie można zobaczyć do 31 października w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40 w Gdańsku).
drukuj 

  MENU:Strona głównaPatroni i MecenasiZarządHistoriakontaktARCHIWUMSprawozdania FundacjiPrzetargiPraca
    SZUKANIE

  


F O R U M
K S I Ę G A   G O Ś C I
K A R T K I
created by sprintnet  napisz do nas
 
 Odwiedzin: 2690619