Strona główna :: ARCHIWUM


Rzymianie, Goci i Gdańszczanie - teatralne poszukiwania europejskiej tożsamości

Jest to projekt publiczny będący próbą odpowiedzi na pytanie o przemoc w ustroju demokratycznym i obecnie funkcjonującym związku krajów Unii Europejskiej. Jest on ściśle powiązany z konferencją „Języki władzy/Języki sztuki, The Languages of Power/The Languages of Theatre and Art., 1-4 sierpnia 2013”, która odbyła się w ramach 17 Festiwalu Szekspirowskiego. Inspiracją do stworzenia tej inicjatywy był spektakl „Anatomia Tytusa - Fall of Rome” (na podstawie sztuki Heinera Műllera) Teatru Starego w Krakowie w reż. Wojtka Klemma. Sztuka Klemma odpowiada na trudne i ważne pytania: kim są Rzymianie i Goci z tekstu Műllera, kto kogo kolonizuje, którędy przebiega linia demarkacyjna współczesnej Europy.
Zaplanowane przez nas wydarzenia (prezentacja spektaklu i konferencja) to nie tylko próba przyjrzenia się Europie w okresie po upadku jednego z najkrwawszych totalitaryzmów na świecie - Nicolae Ceauşescu, ale również rozpoznawanie procesów zachodzących we współczesnych nurtach sztuki i teatru. Dyskutanci otwartych paneli dyskusyjnych – umożliwiających zabranie głosu każdemu, kto zechce wyrazić swoją opinię, bądź podjąć polemikę z panelistami – to nie tylko przedstawiciele licznych dziedzin humanistyki takich jak: teatrologia, antropologia kultury, filozofia, epistemologia, politologia, filmoznawstwo, krytyka sztuki, dziennikarstwo czy filozofia idei, ale również obywatele różnych krajów władający odmiennymi językami.
belka web duży.jpg


Pokaż artykułRegionalna Akademia Teatru

regionalia logos 1_web.jpg Kontynuując tradycję Szekspirowskich Regionaliów, postanowiliśmy zawitać w region Województwa Pomorskiego ze spektaklem wystawianym podczas XVII Festiwalu Szekspirowskiego - w tym roku zagościł u nas „Ryszard po Ryszardzie” Teatru w Koszyku z Lwowa. Był to dwujęzyczny monodram Lidii Danylczuk, w reżyserii Ireny Wolickiej, opowiadający historię Ryszarda III począwszy od momentu, w którym ze swoim bohaterem rozstaje się Szekspir. Widz sam mógł zdecydować, kiedy i w jakich okolicznościach toczy się jego akcja: może to ostatnia noc tyrana przed rozstrzygającą bitwą, a może miejsce odbywania wiekuistej kary. Niespełna godzinny spektakl, wystawiany nieodpłatnie w ramach projektu „Regionalna Akademia Teatru”, finansowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego, mogliśmy oglądać w czterech miejscowościach: 1.08 w Pruszczu Gdańskim, 2.08 w Wejherowie, 3.08 w Tczewie, oraz 4.08 na Helu.
Pokaż artykułKonferencja - Języki władzy/ Języki sztuki

konferencja.jpg


Pokaż artykuł17 Festiwal Szekspirowski

Zakończyła się 17 edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Impreza trwała od 1-6 sierpnia. Spektakle prezentowane były w Gdańsku, a także w Sopocie i Gdyni. Na Festiwalu gościliśmy twórców z Gruzji, Chorwacji, Niemiec i Rumuni. Festiwal polecają Dyrektorzy Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.Wiecej informacji na stronie internetowej: Festiwalszekpirowski.pl

Gazeta Szekspirowska - Shakespeare Daily
Serdecznie zapraszamy do lektury tegorecznej gazety festiwalowej Shakespeare Daily.
Shakespeare daily web mały.jpg


Galeria zdjęć z 17 Festiwalu Szekspirowskiego
Galeria zdjęć


Pokaż artykułWystawa - Fabryka talentów na Dolnym Mieście

plakatA4.jpg Już 19 października odbędzie się wernisaż wystawy - Fabryka talentów na Dolnym Mieście. Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Gdańsk, na który składa się bogaty program warsztatów, angażujących młodych mieszkańców Dolnego Miasta. Wystawę będzie można zobaczyć do 31 października w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40 w Gdańsku).

.


Pokaż artykuł


Strona (1/14) Nastepna »  MENU:Strona głównaPatroni i MecenasiZarządHistoriakontaktARCHIWUMPETER BROOK w Polsce, Wrzesień 2002Cele FundacjiFESTIWAL SZEKSPIROWSKIProjekty Teatralno EdukacyjnelinkiOdkrywanie teatralnych przestrzeniProjekty z Programu KULTURA UESprawozdania FundacjiPrzetargiPraca
    SZUKANIE

  


F O R U M
K S I Ę G A   G O Ś C I
K A R T K I
created by sprintnet  napisz do nas
 
 Odwiedzin: 2678705