Strona główna :: ARCHIWUM :: FESTIWAL SZEKSPIROWSKI :: XI Festiwal Szekspirowski


XI Festiwal Szekspirowski, 3-11 sierpnia 2007, Trójmiasto

{11fsz}


Pokaż artykułXI Festiwal Szekspirowski

Za nami kolejna odsłona Festiwalu Szekspirowskiego, który odbył się w dniach 3-11 sierpnia 2007. Pokazaliśmy 9 spektakli oraz przeprowadziliśmy bogaty program działań edukacyjnych. Zaprezentowaliśmy spektakle m.in. z USA, Niemiec, Gruzji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski.

Wydarzeniem najbliższej edycji festiwalu był przyjazd do Gdańska jednego z największych światowych reżyserów teatralnych – Lwa Dodina wraz z jego najnowszym spektaklem przygotowanym w Teatrze Małym w Sankt Petersburgu. Rosyjski „Król Lear” - przejmujący moralitet o świecie w ascetycznej czarno-białej scenerii zainaugurował Festiwal Szekspirowski.
sm_Rosja-Lear-fot-Valerij-Vasiljew_026.jpg
„Króla Leara” zaprezentował także Theater an der Ruhr. Reżyser Roberto Ciulli podszedł do sztuki zupełnie inaczej, dając spektakl zimny, okrutny – stawiając przejmującą diagnozę wypranej z emocji współczesności. Dramaturg Theater an der Ruhr, Helmut Schefer, opowiadając w Klubie Festiwalowym o pracy nad spektaklem podkreślał znaczenie uważnego czytania Szekspira, zadawania mu pytań o miejsce każdej sceny w strukturze sztuki. Mówił także o filozoficznych inspiracjach teatru, koncentrujących się wokół pytań o pamięć, trwanie, czas. Te dwie prezentacje tej samej sztuki zrealizowane przez wybitnych reżyserów dały okazję do porównań i wzbogaciły dyskusje nad szekspirowskimi sztukami i ich funkcjonowaniem w kulturze. Zderzyły się tu także dwie szkoły gry – emocjonalna i intelektualna.
Również gruziński „Hamlet” w reżyserii Roberta Sturuy - ironiczny, utrzymany w atmosferze surrealistycznej gruzińskiej baśni zrobił ogromne wrażenie na publiczności.

Teatralnością, „świadomością gry” u Szekspira zajęła się także Anna Augustynowicz w „Miarce za miarkę” zrealizowanej w Teatrze Powszechnym. Spektakl ten grany był w ciasnej przestrzeni Sceny Malarni, widzowie natychmiast zostawali wciągnięci w sieć zależności między osobami dramatu – aktorzy siedzieli i występowali pomiędzy widzami. Podczas tego spektaklu cały teatr grał rolę państwa dręczonego prawem, którego nie sposób przestrzegać, społeczności, w której toczy się pełen zawiłości spór. Adaptacja „Miarki za miarkę” w reżyserii Anny Augustynowicz w wykonaniu zespołu Teatru Powszechnego z Warszawy uhonorowana została nagrodą „Złoty Yorick” w Konkursie na Najlepszą Polską Inscenizację Szekspirowską sezonu 2006/2007.

więcej informacji o imprezie w dziale XI Festiwal Szekspirowski


Pokaż artykułZDJĘCIA i FILMY z Festiwalu

Zobacz filmy ze wspólnych działań London Metropolitan University i grupy Teatru Wybrzeżak podczas Festiwalu Szekspirowskiego. Tu znajdziesz również najciekawsze zdjęcia festiwalowych spektakli.
Kliknij "więcej" żeby zobaczyć linki do filmów oraz fotografie wykonane podczas festiwalu:


Pokaż artykułPrasa o Festiwalu

Tu znajdziesz artykuły prasowe i recenzje festiwalowych spektakli. Kliknij "więcej" żeby zobaczyć linki do artykułów:


Pokaż artykułOPISY FESTIWALOWYCH SPEKTAKLI


„Komedia omyłek” Teatr Wybrzeże click here/pobierz tutaj
„Król Lear” Mały Teatr Dramatyczny click here/pobierz tutaj
„Sen nocy letniej” London Metropolitan University click here/pobierz tutaj
„Romeo i Julia” Teatr Aquila click here/pobierz tutaj
„Hamlet” Teatr Rustaveli click here/pobierz tutaj
„Król Lear” Theater an der Ruhr click here/pobierz tutaj
„Gertruda" Stajnia Pegaza click here/pobierz tutaj
„Miarka za miarkę” Teatr Powszechny click here/pobierz tutaj
„Kiss me, Kate” Teatr Muzyczny click here/pobierz tutaj
Pokaż artykuł


Strona (1/3) Nastepna »  MENU:Strona głównaPatroni i MecenasiZarządHistoriakontaktARCHIWUMSprawozdania FundacjiPrzetargiPraca
    SZUKANIE

  


F O R U M
K S I Ę G A   G O Ś C I
K A R T K I
created by sprintnet  napisz do nas
 
 Odwiedzin: 2690622