Strona główna

Fundacja Theatrum Gedanense


  Fundacja Theatrum Gedanense powstała w 1990 roku, a jej głównym celem była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonował przez blisko dwa stulecia. Budynek ten stanowił istotne świadectwo kultury artystycznej i umysłowej miasta w okresie jego największego rozkwitu.


Teatr Gdański był pierwszym publicznym teatrem w Polsce i, jak wskazują na to dowody, jedynym znanym przykładem teatru elżbietańskiego funkcjonującym na kontynencie europejskim. Używany przez mieszkańców jako szkoła fechtunku budynek był sukcesywnie przebudowywany dla potrzeb teatralnych. Teatr Gdański - wzorowany na londyńskim teatrze Fortune - powstał i działał w czasie najbardziej dynamicznego rozwoju miasta, tak więc budowa inspirowanego nim teatru, ma być z jednej strony nawiązaniem do dawnej świetności Gdańska, a z drugiej podkreśleniem współczesnych związków Polski z Europą.

Sukcesem Fundacji Theatrum Gedanense było zainteresowanie swoim projektem wielu znanych i cenionych postaci z kręgów kultury, polityki i biznesu. Patronem Fundacji został Jego Królewska Wysokość Książę Walii, Przewodniczącą Rady Sponsorów – Jolanta Kwaśniewska, honorowymi patronami Andrzej Wajda i Sir Peter Hall; honorowymi członkami Stanisław Barańczak i Günter Grass. Działalność Fundacji wzbudzała ogromne zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, powołano do życia Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense w Wielkiej Brytanii oraz w USA.

Fundacja dążyła do ożywienia sceny kulturalnej miasta i stworzenia międzynarodowego centrum teatralno - sportowo - konferencyjnego. W tym celu przez wiele lat Fundacja działała na terenie Trójmiasta i poza nim, organizując liczne imprezy promujące ideę budowy teatru i gromadząc entuzjastów wokół tego pomysłu.

Fundacja Theatrum Gedanense powołała do życia międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, którego historia sięga 1993 roku. Wtedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie a w 1997 roku, w czasie obchodów milenium Gdańska, rozszerzono formułę Gdańskich Dni Szekspirowskich przygotowując Festiwal Szekspirowski. Od tego czasu w sierpniu każdego roku, w nawiązaniu do wielowiekowej tradycji wizyt zagranicznych trup teatralnych w Gdańsku w czasie Targów św. Dominika, prezentowane są w Gdańsku i całym Trójmieście najbardziej interesujące adaptacje sztuk Szekspira z Polski i zagranicy. Festiwal, obecnie współorganizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski, jest jedną z największych imprez teatralnych na Wybrzeżu.

Działalność fundacji obejmowała także organizację szeregu imprez artystycznych i edukacyjnych takich jak: wykłady i spotkania z twórcami, warsztaty teatralne i artystyczne, projekty edukacyjne dla młodzieży, przeglądy filmowych adaptacji sztuk szekspirowskich i spektakli Teatru Telewizji, promocje książek, imprezy artystyczne, konferencje i seminaria naukowe itp. Działania artystyczne i edukacyjne fundacji realizowane są przy współpracy z administracją publiczną: Ministerstwem Kultury, Urzędem Marszałkowskim oraz Urzędem Miasta Gdańska. Ponadto Fundacja działa na rzecz promocji kulturalnej miasta i regionu. Fundacja organizowała także wydarzenia artystyczne służące promowaniu kultury polskiej za granicą (m.in. prestiżowe imprezy o randze międzynarodowej w Brukseli 1996, w teatrze Globe w Londynie 2000, w bibliotece Folgera w Waszyngtonie 2003).

Fundacja Theatrum Gedanense jest częścią, założonej w 2006 roku, Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, która ma na celu długofalową współpracę międzynarodową związaną z realizacją wspólnych przedsięwzięć artystycznych, wymianą spektakli, rozwijaniem oferty edukacyjnej. Partnerami Sieci są Festiwale z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rumunii, Węgier, Czech, Armenii, Hiszpanii i Serbii. Fundacja planuje dalszy rozwój współpracy międzynarodowej wzbogacając swoją ofertę kulturalną i edukacyjną.
drukuj FUNDACJA THEATRUM GEDANENSE

LOGO FTG_web-vsm.jpg

Nową stronę Fundacji Theatrum Gedanense znajdziesz tutaj:
ftg1.png


Pokaż artykułGdański Teatr Szekspirowski jest pod adresem:

gts znak pl w kontrze_vsm.jpg TeatrSzekspirowski.plPokaż artykułFestiwal Szekspirowski jest pod adresem:

festiwal szekspirowski znak-13_vsm.jpg FestiwalSzekspirowski.plPokaż artykułEuropejska Sieć Festiwali Szekspirowskich jest pod adresem:

logo_duze_web-vsm.jpg ESFN.eu

Pokaż artykułPrzekaż darowiznę Fundacji Theatrum Gedanense

Wesprzyj działania artystyczne fundacji oraz międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.

Fundacja Theatrum Gedanense
Numer KRS: 0000043177

Twoje wsparcie przyczyni się do rozwoju gdańskiej kultury!
Pokaż artykuł


Strona (1/2) Nastepna »  MENU:Strona głównaPatroni i MecenasiZarządHistoriakontaktARCHIWUMSprawozdania FundacjiPrzetargiPraca
    SZUKANIE

  


F O R U M
K S I Ę G A   G O Ś C I
K A R T K I
created by sprintnet  napisz do nas
 
 Odwiedzin: 2678674